Czy nawozy mineralne mogą być tańsze?

Czy nawozy mineralne mogą być tańsze?

Na świecie nawozy mineralne tanieją. W Polsce spadku cen nie widać. Co jest tego przyczyną i jak można to zmienić?

Na świecie nawozy mineralne tanieją. A w Polsce podobnego spadku cen nie widać. Dolnośląska Izba Rolnicza postuluje obniżenie cen także w naszym kraju.

W ostatnim czasie widać wyraźne spadki cen nawozów mineralnych na świecie.

Od stycznia bieżącego roku ceny nawozów azotowych na rynku globalnym spadły o blisko 10% mówi Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Ale nasz rodzimy rynek, nie wykazuje żadnych korzystnych ruchów cen pomimo wyraźnego spadku cen surowców energetycznych.

Dlatego zdaniem zarządu izby, rząd, jako właściciel zakładów produkujących nawozy mineralne, powinien doprowadzić do reakcji zakładów na bieżącą sytuację rynkową.

Od stycznia bieżącego roku ceny nawozów azotowych na rynku globalnym spadły o blisko 10%

Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej

Nie może być tak, że rolnicy zaopatrują się w nawozy mineralne importowane, które są tańsze od krajowych, a krajowe zakłady produkujące nawozy przeznaczają ogromne pieniądze na reklamę swoich produktów w mediach przekonują panowie z zarządu izby. Tym bardziej, że aktualna sytuacja producentów rolnych, w tym wysokie koszty produkcji przy niższych cenach skupu płodów rolnych znacznie obniżają konkurencyjność polskiego rolnika na globalnym rynku.

Rolniczy samorząd z woj. dolnośląskiego jest przekonany, że obniżenie ceny polskich nawozów mineralnych adekwatnie do spadku cen na rynkach światowych wpłynie na poprawę sytuacji gospodarstw rolnych.

Stoimy na stanowisku, że wspólne działania Ministra RolnictwaMinistra Skarbu Państwa powinny doprowadzić do urealnienia cen nawozów w naszym kraju oraz obniżenia ich do poziomu cen europejskich dodaje prezes DIR.

Protest producentów ziemniaków: spotkanie z ministrem

Na dziś zaplanowano rozmowy resortu rolnictwa z producentami ziemniaków, od których wyniku uzależnione są dalsze protesty.

15 marca 2018

Wapnowanie gleby wiosną to dobry pomysł!

Niskie pH wiosną? Sprawdź, czym i jak wapnować, gdy nie udało się wysiać wapna na jesieni!

8 marca 2018

Jakie są współczesne wyzwania rolnictwa?

Jakie wyzwania współczesnego rolnictwa czekają na plantatorów, kiedy uprawy są dochodowe i jak zwiększyć ich dochodowość? Zaczynamy nasz nowy cykl.

19 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij