Nowe zagrożenia fitosanitarne dla uprawy ziemniaka i nie tylko

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała raport nr 19, który wskazuje na pojawienie się nowych agrofagów. Są to nowe zagrożenia fitosanitarne dla uprawy ziemniaków, a także pomidorów, papryki, a nawet winorośli. 

Raport nr 19 opublikowany przez PIORiN dotyczy nowych zagrożeń które wykryto w Europie, a także w Azji. Są to zagrożenia skierowane przede wszystkim do roślin uprawnych, ale można je także spotkać w przypadku roślin ozdobnych.

Reklama

Nowe zagrożenia fitosanitarne dla psianowatych

Pierwsze zagrożenie podane przez PIORiN wiąże się ze stwierdzeniem obecności motyla Neoleucinoides elegantalis, który jest żywicielem roślin z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Do tego grona zalicza się pomidor, papryka, a także oberżyna. Pojawienie się jednego osobnika dorosłego stwierdzono na początku 2021 r. w Szwajcarii, gdzie prawdopodobnie został przeniesiony wraz z importowanymi warzywami.

Agrofag nie udomowił się w Szwajcarii, jednak pomimo tego istnieje szansa, że pojawi się w naszym kraju, o czym wspomniał PIORiN: – W naszym kraju istnieje możliwość rozwoju szkodnika w szklarniowych uprawach na warzyw psiankowatych oraz pojawiania się krótkotrwałych populacji na roślinach gruntowych, lecz brak możliwości przezimowania w gruncie.

Guzak holenderski – nicień, który może objąć całą Polskę

Nowe zagrożenia fitosanitarne odnoszą się także do innych upraw warzyw jak np. ziemniaki, burak cukrowy, truskawka, kukurydza czy zboża. Zagrożeniem dla tych upraw jest guzak holenderski będący nicieniem, który w krajach UE podlega obowiązkowi zwalczania. Oprócz niego występuje także pokrewny gatunek o nazwie guzak amerykański, który wykryto w Szwecji.

Aktualności rolnicze- Nowe zagrożenia fitosanitarne

Bulwa ziemniaka porażona przez guzaka amerykańskiego.

fot. Tomasz Konefał, Centralne Laboratorium GIORiN w Toruniu

Oba kwarantannowe gatunki guzaków rozprzestrzeniają się na większą odległość wraz z porażonym materiałem roślinnym – roślinami do sadzenia, bulwami ziemniaka, cebulami roślin ozdobnych, a także wraz z podłożem – dodaje PIORiN.

Jednocześnie PIORiN podkreśla, że ze względu na stwierdzenie występowania guzaka amerykańskiego i holenderskiego w Szwecji istnieje możliwość rozwoju obu gatunków nicieni w naszym kraju.

Nowe zagrożenia fitosanitarne dla winorośli i chryzantem

Oprócz upraw warzyw PIORiN podał również zagrożenia dla winorośli w postaci guzaków o nazwie Meloidogyne vitis. Ten gatunek wykryto w 2021 r. na korzeniach winorośli w prowincji Yunnan w Chinach. Guzowate wyrośla mogą pojawiać się nie tylko na korzeniach winorośli, ale także na korzeniach i bulwach ziemniaka.

PIORiN poinformował także o zagrożeniu dla uprawy złocieni w Europie, które może być wywołane przez wirus nekrozy łodygi chryzantemy. Jest to patogen podlegający obowiązkowi zwalczania. Głównym jego żywicielem jest chryzantema wielkokwiatowa, rzadziej natomiast pomidor i gerbera.

Czytaj również: Materiał siewny i jego jakość – co zrobić w przypadku zastrzeżeń?

Źródło: PIORiN

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *