Nowelizacja ustawy o nawozach i nawożeniu – co oznacza dla rolników?

Download PDF

Prezydent RP Andrzej Duda 16 czerwca br. podpisał nowelę Ustawy o nawozach i nawożeniu. Zapisy w niej zawarte wprowadzają kilka zmian wynikających z rozporządzeń unijnych. Czy nowelizacja ustawy o nawozach i nawożeniu wprowadza coś nowego dla rolników? Sprawdźmy!

Nowelizacja ustawy o nawozach i nawożeniu – nowe organy nadzorujące

Nowela porusza kwestie dotyczące m.in udostępniania na rynku produktów nawozowych UE. Zgodnie z unijnymi przepisami Polska wyznaczyła organ notyfikujący, którym został minister właściwy ds. gospodarki. Natomiast do monitorowania jednostek notyfikowanych mianowano Polskie Centrum Akredytacji.

Ponadto, nastąpi zmiana kompetencji w zakresie nadzoru wprowadzaniem do obrotu nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” i środków wspomagających uprawę roślin. Od teraz odpowiadać za to będzie PIORiN, a nie jak dotychczas IJHARS.

Zakaz stosowania granulowanego mocznika od 1 sierpnia 2021 r. zgodnie z Zielonym Ładem

Na skutek wdrażania Zielonego Ładu o którym pisaliśmy w artykule Zielony Ład i budżet WPR – czyli co czeka rolników już niedługo? od 1 sierpnia 2021 nastąpi zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej.

Jak czytamy w uzasadnieniu dokumentu – Nowelizacja Ustawy o nawozach i nawożeniu wprowadzenie takiego rozwiązania przyczyni się do ograniczenia emisji amoniaku do atmosfery. Ponadto, nawozy zawierające inhibitor ureazy, albo powłokę biodegradowalną działają przez dłuższy czas w glebie. Jednocześnie wydłuża to czas dostępności składników pokarmowych dla roślin. Ograniczane są w tym przypadku koszty stosowania nawozów, a także ilość wykonywanych zabiegów nawożenia.

Nowelizacja ustawy o nawozach i nawożeniu – od kiedy obowiązują przepisy?

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów w zakresie przejęcia kompetencji IJHARS przez PIORiN. Dotyczy to także innych przepisów przejściowych, które wejdą w życie z dniem 1 lipca br.
Natomiast, przepis dotyczący zakazu stosowania mocznika granulowanego, wraz z przepisem sankcyjnym obowiązuje od 1 sierpnia 2021 r.

Więcej informacji na temat m.in. obrotu nawozami pod nadzorem PIORiN można znaleźć na stronie internetowej Inspekcji.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 78

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Tematy w komentarzach
2 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
5 Komentuj autorów
WandaMateuszTomaszAidaRrrr Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rrrr
Gość
Rrrr

Za niedługo będziemy musieli używać tylko obornika gdzie stara Europa sypie ile się da i używa środków ochrony roślin wszelakich maści gdzie u nas zostały tylko nie liczne taka politykę mamy świetna europejską.

Aida
Gość
Aida

Jesteś głupi ,w UK ,jest stosowany naturalny obornik ,jak.o t nie wiesz ,nie zabierają głosu. W Polsce truje się ludzie bo rząd pozwolił. Pestycydy to nic innego tylko rakotwórcze supstancje chemiczne jak randao i inne. Dlaczego Części nie przyzna polskich jabłek. Od kiedy yo jabłka z zeszłego roku wyglądają jakby by zerwane prosto z drzewa . Przestań pisać debilne bzdury. Pochodzę z polskie wsi ,mieszkam w dużym mieście i nikt mi nie powie ,że yo go jest wyprodukowane przez polskich rolników jest zdrowe . Sadownicy powinni ponieść miliardowe kary ,zapłacić za odszkodowania tym którzy chorują w Polsce przez ich owoce.… Czytaj więcej »

Wanda
Gość
Wanda

Bardzo dobrze, bo żywność polska coraz gorsza. Truskawki bez smaku, koper bez zapachu…… Mniej nowotworów!!!!!

Tomasz
Gość
Tomasz

Czy ten nie mający zielonego pojęcia urzędach się o tym że amoniak zawiera saletra amonowa a nie mocznik ? W moczniku azot występuje w formie anodowej która długo się rozkłada a nie ulatnia w powietrze jak azot z saletry A teraz rolnicy głosujecie na durniów nie mających pojęcia o produkcji rolnej. A puszczą was z torbami Na Ukrainie można stosować wszystko Tfu

Mateusz
Gość
Mateusz

Proste nie głosujesz na PiS nie siejesz mocznika 😂😂😂😂😂