Co charakteryzuje nowoczesnych rolników?

Download PDF

Rolnicy, zwłaszcza młodzi, w poszukiwaniu informacji nie stronią od nowoczesnej techniki. Co więcej, sami chętnie dzielą się swoją wiedzą. 

Na tegorocznych Targach Polagra-Premiery aż roiło się od młodych ludzi, którzy kamerami, aparatami, tabletami, czy telefonami filmowali i fotografowali prezentowane nowości.

Uwiecznić pasję

Telefon komórkowy w XXI w. to podstawa. O ile starsi rolnicy używają go głównie do rozmów, o tyle młodsi do wszystkiego. Nowoczesny smartfon sprawdza się przecież doskonale również jako aparat albo kamera. – Chcemy uwiecznić to, co robimy, nasze hobby i pokazać to ludziom – mówi Mateusz Bronk, rolnik z Bytowa (woj. pomorskie).

Młodzi rolnicy

Tu chodzi o pasję – mówi Mateusz Broń z Bytowa (woj. pomorskie).

Takich pasjonatów rolnictwa i filmów na tegorocznych targach Polagra Premiery nie brakowało. – Mam kanał na Youtube – swój własny – prowadzę go z kolegami – chwali się Dawid Kwaśniewski, rolnik z Pleszewa (woj. wielkopolskie). – Aktualnie nagrywamy filmy, tematyka rolnicza.

Aparat, tablet, amatorska kamera – na Targach Polagra Premiery w rękach młodych ludzi zobaczyć można niemal wszystko. – Bardziej chodzi o pasję, pasję do rolnictwa, do tego, co robi się na wsi, na roli, a sprzęt to jest drugorzędna sprawadodaje Mateusz Broń.

Odpowiedź na potrzeby rolnika

Zwykły telefon, teleskopowy uchwyt i… zdjęcie gotowe. Dla młodych rolników to nie problem. Fotografię można od razu zamieścić w sieci, np. na YouTubie lub w największym i najpopularniejszym portalu dla rolników – w AgroFoto.pl.

– Portal powstał w 2006 r., w marcu, i był odpowiedzią na moje potrzeby jako rolnika, poszukiwałem informacji o konkretnym ciągniku, który chcieliśmy kupić do gospodarstwa – wspomina Jacek Skowroński, założyciel AgroFoto.pl.

młodzi rolnicy

Nowoczesne rolnictwo to wiedza – mówi Jacek Skowroński, założyciel AgroFoto.pl.

Dzisiaj AgroFoto.pl to blisko 500 tys. użytkowników i ponad 315 tys. zdjęć ułożonych w blisko 500 kategoriach tematycznych, obejmujących maszyny, zboża, zwierzęta i wiele innych. To także aktywne forum, na którym rolnicy wymieniają się uwagami i opiniami na wiele ważnych tematów.

– Jestem użytkownikiem AgroFoto.pl od 2012 r. – mówi Przemysław Wierzbowski, mieszkaniec Kamieńca Ząbkowickiego (woj. dolnośląskie). – Zbieram opinię, fakty. Interesuję się techniką rolniczą i często tu zaglądam, bo bardzo dużo porad jest przydatnych.

Najszybsza forma dotarcia do wiedzy

Portal AgroFoto.pl to dowód na to, że polskie rolnictwo naprawdę się zmieniło, że z roku na rok staje się coraz bardziej nowoczesne i to nie tylko ze względu sprzęt.

– Nowoczesne rolnictwo to wiedza młodych rolników, którzy cały czas się dokształcają  przekonuje Jacek Skowroński. – Młodzi rolnicy biorą udział w różnego rodzaju konferencjach, non-stop szukają też informacji w Internecie, bo Internet jest najszybsza formą dotarcia z wiedzą.

Pytanie o ciągnik? – Żaden problem. Wystarczy tylko zadać w sieci odpowiednie pytanie i już wszystko jasne.

– Internet daje to, że różne sprzęty można pokazać, zobaczyć, jak to pracuje – przyznaje Dawid Kwaśniewski, rolnik z Pleszewa (woj. wielkopolskie). – W ten sposób rolnik przestaje być bezbronny i nie daje się nabić w balona, jak np. niektóre firmy próbują robić, a tu można obejrzeć, jak to pracuje naprawdę. Nie da się po prostu oszukać rolnika.

Nowocześni rolnicy

Młodzi ludzie pytają

Młodzi rolnicy chętnie szukają informacji nie tylko w Internecie.

Młodzi, aktywni ciekawi świata – to właśnie z myślą o nich powstają kolejne portale dla rolników i co ważne, młodzi rolnicy, czy kandydaci na rolników coraz chętniej z nich korzystają. – Są ciekawe informacje, na bieżąco wszystko. Faktów dużo jest, jak ten agroFakt, co prowadzicie – mówi  Tobiasz Jachna, rolnik z Bytowa (woj. pomorskie).

Ciekawość połączona z pasją to najlepsza droga do wiedzy. Ta z kolei połączona z pracą może przynieść zyski – i właśnie tego młodym, nowoczesnym rolnikom życzymy.

 

Interesują Cię relacje z Polagra-Premiery? Przeczytaj też:

A może ciągnik? – czy w 2016 r. wzrośnie sprzedaż nowych ciągników?,

Nowości na Polagra-Premiery – zobacz, co prezentowali producenci maszyn w Poznaniu,

Polagra-Premiery 2016 – sprawdź, po co rolnicy przyjeżdżają na targi.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
1 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Jozek Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jozek
Gość
Jozek

W rolnictwie sporo się zmienia, ale wszystko idzie w kierunku duzych gospodarstw, małe są coraz mniej rentowane.

Jozek
Gość
Jozek

To prawda rolnictwo się rozwija, bo jest to branża która zawsze będzie potrzebna. Coraz częściej mówi się też o różnych badaniach i sprzęcie, które poprawiają efektywność rolnictwa. Przykładem może być np. mapowanie ból i badanie zbóż. Jeśli chodzi o tego typu zagadnienia, to ciekawe rozwiązania oferuje firma Polski Farmer.