Odpowiedzialność za szkody na cmentarzu

Odpowiedzialność za szkody na cmentarzu

Nie zawsze odpowiedzialność za szkody na cmentarzu ponosi jego zarządca. Dowiedz się, w jakich sytuacjach otrzymasz odszkodowanie za zniszczony grób.

Pisaliśmy już o tym, że coraz popularniejsze staje się ubezpieczanie grobów na wypadek szkód. Równocześnie zastanawiamy się, w jakich sytuacjach odpowiedzialność za szkody na cmentarzu ponosi jego zarząd.

Właścicielem cmentarza może być np. urząd miasta czy parafia. Do obowiązków jednostki, na terenie której znajduje się cmentarz, należy utrzymanie i zarządzanie nimi. Do powinności zarządcy należy też dbanie o bezpieczeństwo.

odpowiedzialność za szkody na cmentarzu

Jeśli zarządca cmentarza wie o potencjalnym zagrożeniu, to powinien podjąć kroki, aby je wyeliminować (źródło: Agrofoto; użytkownik: LatajacyBober).

Zarządca cmentarza może wykupić odpowiednie ubezpieczenie, aby szkody powstałe z jego winny, były rekompensowane przez ubezpieczyciela. W tym celu funkcjonuje OC zarządcy. Więc jeśli – jako właściciele/opiekunowie grobu na terenie danego cmentarza – doznamy szkody, to możemy zgłosić się po odszkodowanie. Kiedy mamy szanse na pieniądze?

Odpowiedzialność za szkody na cmentarzu

Aby dostać pieniądze od zarządcy lub jego ubezpieczyciela musimy wykazać winę lub zaniedbanie obowiązków przez administrację. I to my musimy wykazać związek zachowania zarządcy z tym, co się wydarzyło. Nie możemy przecież winić go za coś, czego nie jest w stanie przewidzieć, a tym bardziej zapobiec temu.

Jeśli na terenie cmentarza znajduje coś, co stanowi zagrożenie, to właśnie administracja powinna podjąć odpowiednie kroki

Typową szkodą na cmentarzach jest zniszczenie nagrobka przez powalone drzewo. Jeśli stało się to na skutek chociażby silnego wiatru, to po odszkodowanie udamy się do naszego ubezpieczyciela. O ile wcześniej wykupiliśmy ubezpieczenie nagrobka. Natomiast wobec zarządcy możemy mieć roszczenia tylko, jeśli upadek drzewa wynika np. z niedbania o nie. Być może były sygnały, że drzewo może runąć, a osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo zbagatelizowała problem? Jeśli na terenie cmentarza znajduje coś, co stanowi zagrożenie, to właśnie administracja powinna podjąć odpowiednie kroki – w powyższym przypadku będzie to zgłoszenie drzewa do wycięcia.

Ubezpieczenie nagrobka

Jeśli obawiamy się, że nagrobki naszych bliskich mogą ulec zniszczeniu, wykupmy ubezpieczenie nagrobka. Można tego dokonać w ramach innych polis (np. ubezpieczenia mieszkania) w prywatnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Podjęcie takich kroków w celu ochrony grobów, będzie zrozumiałe zwłaszcza, gdy pomnik jest kosztowny, a w pobliżu znajduje się potencjalne zagrożenie (np. stare drzewo). Tak zabezpieczeni nie będziemy musieli martwić się o to, skąd wziąć pieniądze na nowy pomnik.

Ustawa o obrocie ziemią rolną wciąż niezrozumiała?

Ustawa o obrocie ziemią rolną jest na tyle niejasna, że nawet prawnicy mają wątpliwości co do praw rolników. Przeczytaj, jaką opinię wydał Sąd Najwyższy

18 listopada 2017

Wywożenie obornika – jak rozwiązać problem?

Stosowanie nawozu naturalnego nie pachnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy go zmieszać z glebą nie później niż dnia następnego.

10 listopada 2017

Ustawa o gospodarstwie rolnym ma obowiązywać już w 2018 r.

Czy w nowym roku będą zmiany prawa w rolnictwie? Minister rolnictwa zapowiada nową ustawę i podsumowuje dwa lata. Co znajdzie się w zapowiadanej ustawie?

21 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij