Odrolnienie gruntów – samorząd rolniczy przeciwny zmianom

Na początku roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęto prace nad zmianami w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Głównym ich celem jest uproszczenie procesu odrolnienia gruntów na cele publiczne. Według KRIR nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż odrolnienie gruntów będzie odbywać się bez wyraźnej potrzeby. 

Przypomnijmy, że zmiany o których mowa mają dotyczyć uproszczenia procedur związanych z odrolnieniem gruntów. Jak podaje serwis samorządowy PAP jest to proces długotrwały i kosztowny. Natomiast w ocenie samorządów powoduje to utrudnienie, a także opóźnienie przy prowadzeniu kwestii formalno- prawnych, które dotyczą inwestycji. Innego zdania jest jednak KRIR, który wyraził zdecydowany sprzeciw tym zmianom.

Odrolnienie gruntów – zwolnienia z opłat gruntów wyłączonych z produkcji rolnej

Samorząd rolniczy zwraca szczególną uwagę na zmiany, które mają dotyczyć zwolnień z opłat gruntów wyłączonych z produkcji rolnej leżących na terenach w granicach administracyjnych miast, aby zwiększyć inwestycje. Według KRIR nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ spowoduje to, że grunty na obszarach wiejskich będą mniej atrakcyjne dla inwestorów.

Ponadto, w tym przypadku opłaty za zmianę przeznaczenia gruntu na obszarach miejskich zostaną zniesione, a na obszarach wiejskich pozostaną bez zmian. Takie rozwiązanie również nie akceptuje samorząd rolniczy, ponieważ może to spowodować odrolnienie gruntów bez wyraźnej potrzeby. Co więcej, KRIR przypomina, że przy granicy miast i miasteczek często znajdują się tereny o wysokiej wartości rolniczej i przyrodniczej, które w dalszym ciągu powinny być użytkowane rolniczo. Natomiast na obszarach wiejskich można spotkać grunty o niższych klasach bonitacyjnych, które bez szkód można przeznaczyć na inwestycje. Samorząd rolniczy jest więc przeciwny zmianom w odrolnianiu gruntów podając jeszcze jeden powód.

Mniejsze wpływy do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych

Odrolnienie gruntów poprzez zwolnienie z opłat przyczyni się również do zmniejszenia wpływów środków do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Z tego właśnie Funduszu finansuje się drogi lokalne, czy zabezpieczenia przeciwpożarowe.

W związku z tym, że KRIR nie zgadza się z odrolnieniem gruntów zwrócił się do ministra rolnictwa o zaprzestanie planowanych zmian w tym zakresie.

Czytaj również: Sprzedaż państwowej ziemi będzie nadal wstrzymana

Źródło: KRIR ; Serwis Samorządowy PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *