OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych chce współpracy z myśliwymi, ale…

Rolniczy OPZZ nie jest już za likwidacją Polskiego Związku Łowieckiego – wynika z listu przewodniczącego OPZZRIOR Sławomira Izdebskiego do członków Naczelnej Rady Łowieckiej. Związkowcy zachęcają PZŁ do współpracy. Stawiają jednak warunek: Piotr Jenoch musi odejść.

Polski Związek Łowiecki powinien nadal istnieć

OPZZ rolników nie chce już delegalizacji Polskiego Związku Łowieckiego

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych jest gotowa bronić Polski Związek Łowiecki przed prywatyzacją

fot. Fotolia

Jak podkreśla przewodniczący rolniczego OPZZ, związek nie prezentuje aktualnie radykalnego stanowiska i nie jest już za likwidacją Polskiego Związku Łowieckiego. Co więcej, związkowcy są gotowi wspierać dobrze funkcjonujący PZŁ i bronić go przed prywatyzacją, której nigdy nie wspierali.

Wspólne działania drogą do poprawy zasad funkcjonowania łowiectwa

Sławomir Izdebski

Sławomir Izdebski, Przewodniczący OPZZRIOR

fot. Ewa Ploplis

Zdaniem Sławomira Izdebskiego – (…) w drodze dialogu da się tak usytuować Polski Związek Łowiecki, aby myśliwi mogli realizować swoją pasję, krzewić kulturę i tradycję łowiecką z pożytkiem zarówno dla rolników, jak i myśliwych. Podjęcie wspólnych działań może doprowadzić do poprawy zasad funkcjonowania łowiectwa i ustanowienia ułatwiających wykonywanie zadań gospodarki łowieckiej przepisów prawa łowieckiego.

Łowczy krajowy musi odejść

Dalsza twórcza współpraca możliwa jest jednak po przyjęciu przez Polski Związek Łowiecki  koncyliacyjnego kierunku działań oraz po zmianie na stanowisku łowczego krajowego, którym jest obecnie Piotr Jenoch. – Osoba Piotra Jenocha stanowi barierę, bez usunięcia której żadne pozytywne zmiany nie nastąpią – czytamy w liście.

Dotychczasowy konflikt nie sprzyja ani rolnikom ani myśliwym

świnie, ASF

ASF spowodowało likwidację całych stad trzody

fot. Fotolia

Występujące do tej pory konflikty między rolnikami a myśliwymi nie sprzyjają jednemu ani drugiemu środowisku, przekonuje OPZZRIOR. Tymczasem zarówno rolnicy jak i myśliwi, mają wspólny interes. Są nim jak najniższe straty rolnicze oraz likwidacja choroby ASF.

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych: redukcja dzików warunkiem likwidacji ASF

dziki

Zdaniem rolniczego OPZZ, redukcja liczby dzików to warunek zwalczenia ASF

Jedną z wymienianych w liście płaszczyzn pożądanej współpracy jest skuteczna redukcja dzików, jako warunek niezbędny dla likwidacji ASF. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że ograniczenie ilości dzików nie jest czymś o czym myśliwi marzą, ale prosimy o zrozumienie szczególnie tych rolników, którzy przez ASF tracą dorobek całego życia i wielu pokoleń – Pisze Sławomir Izdebski. – Pośród rolników jest wielu myśliwych. Także i ten fakt winien stać się pomostem dla zrozumienia wzajemnych racji. Chwilowe obniżenie stanu dzików nie doprowadzi do likwidacji populacji, a uśmiercone całe hodowle tuczników nie dadzą się odbudować, poprzez to rolnik dotknięty tą klęską nie ma już możliwości funkcjonowania.

Stanowisko Sławomira Izdebskiego pomógł złagodzić sąd

odstrzał dzików ASF

Głównym celem rolniczych związkowców jest doprowadzenie do zwiększonego odstrzału dzików.

Zarzuty stawiane myśliwym jeszcze nie tak dawno przez przewodniczącego rolniczej OPZZ sprawiły, że strony spotkały się w ubiegłym roku na sali sądowej. Sąd Okręgowy w Warszawie 11 kwietnia 2018 zakazał Sławomirowi Izdebskiemu rozpowszechniania twierdzeń przypisujących Polskiemu Związkowi Łowieckiemu nienależyte wypełnianie obowiązków w zakresie kontroli populacji dzików. W liście do Naczelnej Rady Łowieckiej datowanym na 2 stycznia 2019, którego kopię otrzymała także nasza redakcja, takie sformułowanie nie pada. Nie ma zarzutów, jest prośba o zrozumienie. Logika przesłania pozostaje jednak podobna. Groźbą czy prośbą – rolniczym związkom chodzi o nakłonienie myśliwych do szerzej zakrojonego odstrzału.

Czy słusznie?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *