Więcej rolników w kołach łowieckich – czy to możliwe?

KRIR zwrócił do PZŁ, aby więcej rolników uczestniczyło w kołach łowieckich. Sprawę w pierwszej kolejności nagłośniła Małopolska Izba Rolnicza, która wskazała, że rolnicy, którzy chcieli zostać myśliwymi otrzymali odmowę. Czy w takim wypadku rolnikom blokuje się możliwość udziału w kołach łowieckich?

Prośba KRIR o większy udział rolników w strukturach kół łowieckich

KRIR zwrócił się do PZŁ o to, aby więcej rolników mogło uczestniczyć w kołach łowieckich. Taki krok podjęto na skutek odmowy jaką otrzymali rolnicy z powiatu limanowskiego. Byli oni zainteresowani wstąpieniem w szeregi koła łowieckiego, jednak nie doszło to do skutku, z powodu wystarczającej liczby myśliwych. Z uwagi na to, KRIR zwrócił się do Łowczego Krajowego z prośbą o wyjaśnienie.
Samorząd rolniczy zaproponował jednocześnie, aby w statutach Kół Łowieckich uwzględnić 30% udział rolników w strukturach. Całą treść listu można przeczytać na stronie KRIR.

Więcej rolników w kołach łowieckich, ale bez ingerencji PZŁ w jego skład

Polski Związek Łowiecki odpowiadając na pismo KRIR zwrócił przede wszystkim uwagę, że nie faworyzuje żadnej grupy społecznej pod kątem przynależności. Ponadto, koła łowieckie są osobami prawnymi, będącymi członkami PZŁ. Więcej rolników w kołach łowieckich – jest to możliwe, jednak PZŁ nie może ingerować w skład określonego koła łowieckiego. Odnosząc się do kwestii udziału rolników PZŁ dodał, że członkami Związku mogą być także osoby fizyczne, nie przynależące do kół łowieckich.

Rolnicy są najbliższą myśliwym grupą społeczną

Łowczy Krajowy dr inż. Paweł Lisiak podkreśla, również że rolnicy i myśliwi muszą się wspierać i razem współpracować. Z tego względu, każdy rolnik, który chce być członkiem koła łowieckiego, a przede wszystkim członkiem PZŁ jest bardzo cenny. Na koniec ponadto dodał, że rolnicy mają cały czas możliwość aktywnego uczestnictwa w prowadzeniu gospodarki łowieckiej. Tym samym, więcej rolników w kołach łowieckich nie powinno stanowić problemu.

Rzeczywistość wygląda nieco inaczej, rolnicy nie są zawsze mile widziani w szeregach kół łowieckich. Więcej na temat PZŁ ws. rolników jako członków kół łowieckich można przeczytać na stronie Małopolskiej Izby Rolniczej.
O pracy myśliwych w czasie koronawirusa pisaliśmy natomiast w artykule Powrót myśliwych na pola i do lasu – czy jest już możliwy?.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *