Oziminy późną jesienią: dobry start – dobry plon

Download PDF

Oziminy – wybór terminu ich siewu stanowił nie lada problem. Okazało się, że opóźnione siewy były lepszym wyborem. Tylko czy przełoży się to na dobre zbiory?

Kalkulacjom nie było końca. Większość rolników zdecydowała się jednak dotrzymać zalecanych terminów siewu. Przyszły deszcze, oziminy wzeszły i zaczęły rosnąć. Ba, wciąż rosną. Niestety niespotykane o tej porze roku temperatury nie tylko sprzyjają wegetacji roślin, ale stworzyły doskonałe warunki do rozwoju chorób grzybowych.

jesienne-pola_3romek6340 oziminy

Zwalczanie chorób grzybowych należy rozpocząć już jesienią, bo niektóre z nich rozwijają się w sposób utajony i często jest za późno, aby wiosenne opryski pomogły w ich zwalczaniu. (Źródło: AgroFoto.pl, romek6340)

Bardzo ciepłe dni i wysoka wilgotność powietrza mogą doprowadzić do wystąpienia silnego porażenia chorobami typu septorioza, mączniak prawdziwy, rdza czy choroby podstawy źdźbła, które trzeba obserwować już teraz, aby wiosną móc skutecznie zareagować.

Coraz więcej rolników zdaje sobie sprawę z tego, że zwalczanie chorób grzybowych należy rozpocząć już jesienią, bo niektóre z nich rozwijają się w sposób utajony i często jest za późno, aby wiosenne opryski pomogły w ich zwalczaniu. Przekłada się to na mniejsze plony.

Na wysokość plonów będzie mieć wpływ również jakość nasion. Nasiona kwalifikowane i oczywiście profesjonalnie zaprawione dają znacznie większe szanse na obfite plony.

Należy również pamiętać, że stosowanie większości fungicydów jest możliwe już w temperaturze powyżej 5°C. 20 grudnia br. tremometr wskazywał 12°C, co sugeruje stosowanie środków ochrony roślin bez najmniejszych ograniczeń.

Obserwując panujące warunki pogodowe, można również wyciągnąć wniosek, że w lepszej sytuacji są rolnicy, którzy z różnych przyczyn wysiali oziminy w późniejszym terminie. Rośliny nadrabiające zaległości są obecnie w fazie drugiego liścia i  jest nadzieja, że jednak w końcu temperatury spadną i oziminy nie będą się dalej rozwijać.

A co z hartowaniem roślin? To przecież ważny etap przygotowania się zbóż do zimy. Wydaje się również, że te oziminy nie będą potrzebować oprysków fungicydami, o ile oczywiście zostanie przywrócona kolejność pór roku. Warto jednak od czasu  do czasu przejść się na pole i sprawdzić, czy oziminy nie mają objawów chorobowych.

arable-1084410_1920 oziminy

Przy nowoczesnej agrotechnice i najnowszych odmianach zbóż trzeba pamiętać, że gęstość siewu jest znacznie mniejsza niż w tradycyjnych uprawach.

Inną sprawą, która może niekorzystnie wpłynąć na plony, jest obserwowany rozwój chwastów. Mimo wcześniejszych oprysków herbicydami można zobaczyć pojawianie się nowych, właśnie kiełkujących agrofagów. Sprzyja temu oczywiście „wiosenna pogoda”. Warto rozważyć, tam gdzie jest to możliwe i konieczne, powtórzenie zabiegów. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że chwasty nie tylko konkurują z oziminami o pokarm, ale zagęszczając obsadę roślin, sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, których często są też nosicielami. W dodatku niektóre szkodniki rozwijają się i zaczynają żerować na chwastach, więc ich zwalczanie jest jak najbardziej zasadne.

Bez wątpienia na wysokość plonów będzie mieć wpływ również jakość nasion. Nasiona kwalifikowane i oczywiście profesjonalnie zaprawione dają znacznie większe szanse na obfite plony. Przy nowoczesnej agrotechnice i najnowszych odmianach zbóż trzeba pamiętać, że gęstość siewu jest znacznie mniejsza niż w tradycyjnych uprawach. Nie powoduje to jednak obniżenia wysokości plonów, a ogranicza rozwój chorób grzybowych.

Zalecane obecnie dawki nawożenia nie dotyczą już tylko gatunku zboża ale bardzo często jego odmiany.

Nie należy również zapominać o prawidłowym nawożeniu ozimin. Trzeba jednak pamiętać, że zalecane obecnie dawki nawożenia nie dotyczą już tylko gatunku zboża, ale bardzo często jego odmiany. Uwzględniają one również takie elementy jak zasobność gleby, jej kwasowość czy przedplon. Rolnik chcący uzyskać przewidywany plon pamiętać musi nie tylko o podstawowych składnikach NPK, ale i o mikroelementach czy choćby magnezie. Oczywiście o dokładnych potrzebach wzbogacenia gleby można się dowiedzieć, przeprowadzając jej badanie laboratoryjne. Trudno sobie wyobrazić dobre plony bez prawidłowego nawożenia.

Jak więc wynika z niniejszego podsumowania, przy uprawie ozimin dobry start ma jednak duże znaczenie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Jacek Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Gość
Jacek

Siałem pszenice 20 października wyglada super i cały czas rośnie. Dolnośląskie