Pieniądze dla rolników się skończyły!

Pieniądze dla rolników się skończyły. Rolnicy nie otrzymają już w tym roku pomocy suszowej ani dopłat do materiału siewnego. Również dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi i ulgi w podatkach dostępne będą dopiero od stycznia 2020 roku. Powód? Limit pomocy de minimis w rolnictwie został wyczerpany!

Zgodnie z przepisami unijnymi, państwa członkowskie nie mogą przeznaczyć na pomoc w ramach puli de minimis więcej niż określa to limit.

Pieniądze dla rolników się skończyły

Na stronie Systemu Rejestracji Pomocy Publicznej widnieje informacja. – Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 24.10.2019 wynosi 293 487 104,13 euro, co stanowi 99,17 proc. – czytamy. Co to oznacza dla rolników?

De minimis pieniądze dla rolników

Pieniądze dla rolników się skończyły, przynajmniej te w ramach de minimis. A czy są jakieś inne?

fot. srpp.minrol.gov.pl

Limit pomocy de minimis w rolnictwie wyczerpany!

Wyczerpany limit pomocy de minimis w rolnictwie to bardzo zła wiadomość. Oznacza, że wstrzymane zostaną wypłaty pomocy suszowej dla gospodarzy.

Którzy rolnicy nie dostaną pieniędzy z de minimis?

Ci, których szkody suszowe w uprawie wyniosły nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji. Ci rolnicy nie otrzymają pieniędzy.

limit pomocy de minimis w rolnictwie

Limit pomocy de minimis w rolnictwie został wyczerpany. Oznacza to, że wstrzymane zostaną wypłaty pomocy suszowej

fot. pixabay

Rolnicy nie mogą też liczyć na inne formy wsparcia wypłacane w ramach pomocy de minimis. Najwcześniej w styczniu przyszłego roku otrzymają dopłaty do materiału siewnego, dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi czy też ulgi w podatkach.

Po co było obiecywać?

Pieniądze dla rolników się skończyły, przynajmniej w ramach pomocy de minimis. Ale to chyba nie było, a przynajmniej być nie powinno, jakimś zaskoczeniem. No może dla samych rolników.  Po co w takim razie było obiecywać? Rolnicy złożyli do tej pory 181 tys. wniosków o pomoc suszową. ARiMR przelała gospodarzom 450 mln zł. Po wyczerpaniu limitu de minimis w rolnictwie – pomoc dla wielu gospodarstw zostanie wstrzymana.

 – Po co było cały sierpień i lipiec opowiadać rolnikom, że dostaną po tysiąc złotych pomocy suszowej, skoro PiS wiedział już, że zaraz nie będzie pieniędzy? Wiadomo po co, trwała przecież kampania wyborcza. A teraz już po wyborach okazuje się, że pieniędzy na suszowe zabraknie – pyta retorycznie Marek Sawicki, poseł PSL, były minister resortu rolnictwa.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 81

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *