Pieniądze za ekoschematy 2023 kiedy dotrą do rolników?

Pieniądze za ekoschematy 2023 nie trafiły do rolników wraz z zaliczkami na dopłaty bezpośrednie. Kiedy więc rolnicy mogą spodziewać się wypłat tych środków?

Pieniądze z ekoschematy 2023 to nowa forma dopłat, z jakiej mogą od tego roku skorzystać rolnicy. To forma dopłat bezpośrednich wspierająca praktyki rolne na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt. Za ich realizację rolnik może otrzymać dodatkowe płatności.

Zaliczki wypłacone, ale gdzie pieniądze za ekoschematy 2023?

Wypłata zaliczek do dopłat bezpośrednich już się zakończyła. Jednak kwoty, jakie trafiają na konta odbiegają od tego czego spodziewali się rolnicy. Jak się okazuje w dotychczasowej puli środków nie znalazły się pieniądze za ekoschematy. Co więcej, wnioskodawcy do tej pory nie znają ostatecznych stawek, jakie mogą otrzymać za ekoschematy 2023. Dlatego ze strony rolników padają pytania o to kiedy te pieniądze trafią na ich konta. W związku z tymi pytaniami odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ARiMR wypłaca zaliczki dopłat bezpośrednich, a co z ekoschematami?

Organizacje rolnicze alarmowały na długo przed naborem wniosków, że bez zadeklarowania ekoschematów dopłaty będą dużo niższe. W naborze, który miał miejsce wiosną i latem tego roku ARiMR otrzymała ponad 1,24 mln wniosków o płatności. Jednakże dane Agencji mówią, że o wsparcie w ramach ekoschematów wystąpiło zaledwie ok. 37 proc. wnioskodawców. A wśród wybieranych ekoschematów największym zainteresowaniem cieszyły się „Rolnictwo węglowe” (433 tys. wniosków) oraz „Dobrostan zwierząt” (94 tys.).

Wypłaty pieniędzy za ekoschematy 2023 już wkrótce

Obecnie, kiedy wypłaty zaliczek się już kończą, trwa naliczanie płatności i realizacja przelewów. Jednocześnie w przypadku ekoschematów, ich wysokość dla poszczególnych praktyk będzie wyliczona niezwłocznie po zweryfikowaniu zadeklarowanej przez rolników powierzchni upraw, które kwalifikują się do przyznania wsparcia. Dlatego wypłaty pomocy z tego tytułu trafią do rolników wraz z końcowymi płatnościami bezpośrednimi. Czyli rolnicy mogą spodziewać się wypłaty zarówno płatności końcowych, jak i za ekoschematy pomiędzy 1 grudnia 2023 a 30 czerwca 2024 r.

Kiedy rolnik dostanie pieniądze za ekoschematy 2023?

Płatności w ramach ekoschematów rolnik dostanie w formie płatności do:

  • obszarów z roślinami miododajnymi;
  • rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi;
  • integrowanej produkcji roślin;
  • biologicznej ochrony upraw;
  • retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych.

Ekoschematy obejmują także płatności do dobrostanu zwierząt.

Czytaj również: Nowe ceny paliw w grudniu zaskoczą rolników?

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 122

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *