Plan nawożenia. Wiemy do kiedy trzeba go opracować
Jest już odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie wydłużenia terminów sporządzania planu nawożenia na potrzeby realizacji praktyki „Opracowanie i przestrzeganie planów nawozowych”. Jak ustosunkował się resort rolnictwa do wniosku?
Wymogi praktyki „Opracowanie i przestrzeganie planów nawozowych” w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe”, zobowiązują rolników do przygotowania planu nawożenia w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności lub do dnia 30 września roku, w którym złożyli wniosek o przyznanie płatności, w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku składania wniosku. Jak się okazuje, pojawiły się realne trudności z dotrzymaniem tego terminu przez rolników.
Spis treści
Za mało czasu na plan nawożenia
Okazuje się, że wielu rolników nie będzie w stanie złożyć oświadczenia o posiadaniu planu nawożenia zgodnie z wyznaczonym terminem. Powodem są znaczne opóźnienia w analizie próbek glebowych.
W tej sprawie 18 lipca br. zarząd KRIR wystosował pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa. W przekazanym piśmie KRIR apeluje o wydłużenie terminu sporządzania planu nawożenia do 15 października. Pozwoliłoby to rolnikom na terminowe przygotowanie planów nawozowych.
Jest nowy termin sporządzania planu nawożenia
Minister R. Telus, w odpowiedzi na pismo KRIR poinformował, że obecnie proceduje zmianę przepisów rozporządzania. Mianowicie proponuje wprowadzenie przepisów epizodycznych na rok 2023 mających na celu ułatwienie dostępu do ekoschematu „Rolnictwo węglowe”. Główna zmiana polega na wydłużeniu terminu sporządzania planu nawożenia do 30 września 2023 r.
Jednocześnie minister zaproponował zmianę dotyczącą złagodzeniu kar nakładanych na rolników. Kary te grożą wówczas, gdy plan nawożenia nie obejmuje całości powierzchni gruntów ornych i trwałych użytków zielonych będących w posiadaniu rolnika. Ponieważ zaproponowane zmiany wychodzą naprzeciw zgłaszanym wnioskom, KRIR nie ma więcej uwag do projektu w tym zakresie.
Więcej laboratoriów do badania próbek glebowych
Odnosząc się do kwestii opóźnień stacji chemiczno-rolniczych w wykonywaniu analiz próbek glebowych niezbędnych do opracowania planu nawożenia, minister R. Telus zwrócił uwagę, że nie wymaga się, aby laboratorium wykonujące analizę gleby posiadało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Tak więc analizy gleby wykonane w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej lub innych laboratoriach wykonujących takie badania, również tych bez akredytacji, będą uznawane.
Oznacza to, że rolnicy przygotowując plan nawożenia będą mogli korzystać np. z laboratoriów ośrodków doradztwa rolniczego, które nie mają akredytacji. Laboratoria te muszą być jednak odpowiednio wyposażone i przygotowane do wykonywania analiz gleby na poziomie gwarantującym wiarygodności wyników. Zwiększona liczba honorowanych laboratoriów pozwoli na znaczne usprawnienie, a więc i przyspieszenie przeprowadzania analiz próbek glebowych.
Czytaj również: Dopłaty do zakupu nawozów 2023 nie dla każdego
Źródło: KRIR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!