Wnioski o dopłaty do nawozów do 31 maja 2022 r.?

Wnioski o dopłaty do nawozów można już składać. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dopłaty do zakupu nawozów? Do kiedy można to zrobić? W jakiej wysokości rolnicy mogą otrzymać wsparcie? Sprawdźmy!

Jak już informowaliśmy, Komisja Europejska wyraziła zgodę na dofinansowanie do zakupu nawozów. Dzięki temu rolnicy mogą już składać wnioski o dopłaty do nawozów. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że rząd pracuje nad wydłużeniem składania wniosków do 31 maja 2022 roku. Aktualnie rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie finansowe na zakup nawozów upływa 16 maja.

-Chcemy znowelizować rozporządzenie dotyczące ostatecznego terminu składnia wniosków o dopłaty nawozowe do końca maja – zapowiedział.

Wnioski o dopłaty do nawozów – blisko 4 mld zł na wsparcie rolników

Przypomnijmy, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na dopłaty do nawozów w połowie kwietnia. Pula pieniędzy przeznaczona na wsparcie polskiego rolnictwa, a dokładniej na dopłaty do nawozów wynosi 3,9 mld zł.

Wysokość wsparcia udzielonego w ramach dopłat do nawozów (nie więcej niż 50 ha) wynosi:

  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych,
  • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk, a także traw na gruntach ornych.

UWAGA! Dofinansowanie do zakupu nawozów mineralnych otrzymają rolnicy, którzy zakupili je w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Dofinansowanie do nawozów – wnioski

Wnioski o dopłaty do nawozów można składać w biurach powiatowych ARiMR od 25 kwietnia br. Zanim jednak rolnicy przekażą wnioski do Agencji o dopłaty do zakupu nawozów musza najpierw złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie.

Do tej pory rolnicy złożyli blisko 391 000 wniosków o tegoroczne dopłaty bezpośrednie. W przypadku dopłat do nawozów, wnioski o wsparcie złożyło około 35 000 rolników.

Wnioski o dopłaty do nawozów – czy termin zostanie wydłużony?

Na ten moment rolnicy mają czas na złożenie wniosków o dopłaty do nawozów do 16 maja 2022 roku. Jednak samorząd rolniczy wystąpił do ministra rolnictwa H. Kowalczyka o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty do zakupu nawozów. Na ten moment projekt rozporządzenia o wydłużeniu terminu do 31 maja 2022 r. został skierowany do opiniowania.

Przeczytaj również: Traktor Kubota M7003 – ciągnik do rolnictwa precyzyjnego

Źródło: wnp, PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 67

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *