Plantacje rzepaku: padało? Uważaj na choroby grzybowe!
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/lightbox/530182-czerń-krzyżowych/

Plantacje rzepaku: padało? Uważaj na choroby grzybowe!

Lustracje na plantacjach rzepaku - warto przeprowadzić, aby jak najwcześniej namierzyć choroby grzybowe.

W tych regionach, w których w ostatnim czasie padało sporo deszczu, warto bardzo dobrze przyjrzeć się plantacjom rzepaku pod kątem występowania chorób grzybowych. Nadmiar wilgoci w powietrzu sprzyja bowiem chorobom, które znacznie obniżają jakość roślin i późniejsze plony.

Sporo deszczu spadło w ostatnim czasie m.in. na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach. Gdzieniegdzie jest tak mokro, że nie ma możliwości wjechania na pole jakimkolwiek sprzętem. Warto natomiast wybrać się na plantację rzepaku na piechotę i przyjrzeć się poszczególnym partiom upraw.

– Należy zwracać uwagę przede wszystkim na wystąpienie objawów chorób grzybowych. Jeśli się one pojawią i będą w dosyć dużym nasileniu, w najbliższych dniach konieczne jest wykonanie zabiegu fungicydowego – wyjaśnia Daniel Dąbrowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. – Terminu zabiegu lepiej nie opóźniać ani tym bardziej nie odkładać do wiosny. Po pierwsze dlatego, że zaatakowana chorobą grzybową plantacja dużo gorzej przezimuje. A po drugie – wiosną poziom porażenia plantacji będzie na tyle duży, że zwalczanie będzie o wiele trudniejsze, bardziej pracochłonne i po prostu droższe.

Na liściach rzepaku mogą pojawiać się niewielkie, brunatno-czarne plamy o owalnym kształcie, które z biegiem czasu zaczynają się powiększać.

Jeśli natomiast plantacja pomimo kiepskiej, deszczowej pogody nie wykazuje żadnych objawów porażenia, wykonywanie zabiegów profilaktycznych nie jest wskazane. Zabiegi zapobiegawcze podnoszą bowiem koszty upraw, a wcale nie ma pewności, że bez nich choroby pojawiłyby się.

Na jakie objawy należy zwracać uwagę na plantacjach rzepaku?

Na liściach rzepaku mogą pojawiać się niewielkie, brunatno-czarne plamy o owalnym kształcie, które z biegiem czasu zaczynają się powiększać. Na ich powierzchni widoczne są luźne grzybnie, które wytwarzają zarodniki.

Te objawy to najbardziej charakterystyczny znak, że plantację zaczyna atakować czerń krzyżowych – groźna choroba, którą trzeba od razu zwalczać, gdyż szybko się rozprzestrzenia, osłabia plantację, powoduje zamieranie nawet całych roślin i utrudnia dobre przezimowanie – radzi ekspert.

Na rzepaku mogą też pojawiać się inne plamy – wodniste, o sinozielonej barwie i mocno nieregularnym kształcie. Podobnie, jak w przypadku czerni krzyżowych, na powierzchni plam widoczne są zarodniki. Po pewnym czasie grzyb atakuje nie tylko liście, ale też pędy, co w krótkim czasie prowadzi do zamierania roślin.

Plantacje rzepaku o tej porze roku często atakuje również sucha zgnilizna kapustnych. Jej pierwsze objawy to również plamy na liściach – są duże, żółte, a następnie zmieniają barwę na jasnoszarą. Na plamach można zobaczyć czarne owocniki, które wypuszczają zarodniki. Liście zaatakowane przez suchą zgniliznę mają dużo mniejsza powierzchnię asymilacyjną, przez co szybko zamierają.

Przeczytaj też:

  1. Zabieg T1 w rzepaku? W wielu regionach jest za zimno
  2. Rzepak atakuje śmietka kapuściana i mszyce
  3. Dokarmianie rzepaku: mocznik podaj dolistnie!

Agrii Demo na starcie – które technologie sprawdzą się też u Ciebie?

Firma Agrii wystartowała z projektem Agrii Demo. Dzięki niemu będziesz mógł się dowiedzieć, jakie technologie najlepiej się sprawdzają.

22 lutego 2018

Nowe zasady bioasekuracji i niedopracowane rozporządzenie?

KRIR zaopiniowała projekt rozporządzenia, który wprowadza nowe zasady bioasekuracji. Podsumowując - nie jest źle, ale widoczne są w nim ist

9 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij