Plantacje rzepaku: padało? Uważaj na choroby grzybowe!

Download PDF

W tych regionach, w których w ostatnim czasie padało sporo deszczu, warto bardzo dobrze przyjrzeć się plantacjom rzepaku pod kątem występowania chorób grzybowych. Nadmiar wilgoci w powietrzu sprzyja bowiem chorobom, które znacznie obniżają jakość roślin i późniejsze plony.

Sporo deszczu spadło w ostatnim czasie m.in. na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach. Gdzieniegdzie jest tak mokro, że nie ma możliwości wjechania na pole jakimkolwiek sprzętem. Warto natomiast wybrać się na plantację rzepaku na piechotę i przyjrzeć się poszczególnym partiom upraw.

– Należy zwracać uwagę przede wszystkim na wystąpienie objawów chorób grzybowych. Jeśli się one pojawią i będą w dosyć dużym nasileniu, w najbliższych dniach konieczne jest wykonanie zabiegu fungicydowego – wyjaśnia Daniel Dąbrowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. – Terminu zabiegu lepiej nie opóźniać ani tym bardziej nie odkładać do wiosny. Po pierwsze dlatego, że zaatakowana chorobą grzybową plantacja dużo gorzej przezimuje. A po drugie – wiosną poziom porażenia plantacji będzie na tyle duży, że zwalczanie będzie o wiele trudniejsze, bardziej pracochłonne i po prostu droższe.

Na liściach rzepaku mogą pojawiać się niewielkie, brunatno-czarne plamy o owalnym kształcie, które z biegiem czasu zaczynają się powiększać.

Jeśli natomiast plantacja pomimo kiepskiej, deszczowej pogody nie wykazuje żadnych objawów porażenia, wykonywanie zabiegów profilaktycznych nie jest wskazane. Zabiegi zapobiegawcze podnoszą bowiem koszty upraw, a wcale nie ma pewności, że bez nich choroby pojawiłyby się.

Na jakie objawy należy zwracać uwagę na plantacjach rzepaku?

Na liściach rzepaku mogą pojawiać się niewielkie, brunatno-czarne plamy o owalnym kształcie, które z biegiem czasu zaczynają się powiększać. Na ich powierzchni widoczne są luźne grzybnie, które wytwarzają zarodniki.

Te objawy to najbardziej charakterystyczny znak, że plantację zaczyna atakować czerń krzyżowych – groźna choroba, którą trzeba od razu zwalczać, gdyż szybko się rozprzestrzenia, osłabia plantację, powoduje zamieranie nawet całych roślin i utrudnia dobre przezimowanie – radzi ekspert.

Na rzepaku mogą też pojawiać się inne plamy – wodniste, o sinozielonej barwie i mocno nieregularnym kształcie. Podobnie, jak w przypadku czerni krzyżowych, na powierzchni plam widoczne są zarodniki. Po pewnym czasie grzyb atakuje nie tylko liście, ale też pędy, co w krótkim czasie prowadzi do zamierania roślin.

Plantacje rzepaku o tej porze roku często atakuje również sucha zgnilizna kapustnych. Jej pierwsze objawy to również plamy na liściach – są duże, żółte, a następnie zmieniają barwę na jasnoszarą. Na plamach można zobaczyć czarne owocniki, które wypuszczają zarodniki. Liście zaatakowane przez suchą zgniliznę mają dużo mniejsza powierzchnię asymilacyjną, przez co szybko zamierają.

Przeczytaj też:

  1. Zabieg T1 w rzepaku? W wielu regionach jest za zimno
  2. Rzepak atakuje śmietka kapuściana i mszyce
  3. Dokarmianie rzepaku: mocznik podaj dolistnie!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o