Wiosna to okres wzmożonego zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe, zwłaszcza azot, fosfor i niektóre mikroelementy. Jak można polepszyć ich wchłanialność? I jak aktywatory energii wpływają na pobieranie fosforu?
To trudny moment dla ozimin, przede wszystkim ze względu na niską temperaturę gleby, mocno hamującą aktywność fizjologiczną korzeni, a zatem również pobieranie wody, a wraz z nią – istotnych składników pokarmowych. Większość pierwiastków jest pobierana, gdy temperatura gleby przekroczy 8-10°C, a w przypadku fosforu w temperaturze powyżej 12°C.
Kłopotliwe pobieranie fosforu

Należy zdecydowanie skierować na możliwości odżywiania roślin drogą pozakorzeniową, poprzez nawożenie dolistnie.
Pamiętajmy, że gleba wymaga czasu na nagrzanie. Krótkie okresy ocieplenia nie są w stanie nagrzać jej na głębokość 10-15 cm do odpowiedniej temperatury. Jeszcze w kwietniu, a czasami i na początku maja, należy się spodziewać spowolnionego procesu nagrzewania się gleby, a zatem i kłopotów z pobieraniem fosforu. Odpowiednie zaopatrzenie roślin w ten pierwiastek wczesną wiosną zapewnia właściwy rozwój młodych korzeni, a także regenerację systemu korzeniowego roślin ozimych, co jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin i budowania plonu.
W warunkach ograniczonej aktywności systemu korzeniowego uwagę należy zdecydowanie skierować na możliwości odżywiania roślin drogą pozakorzeniową, poprzez nawożenie dolistnie. Warto sięgnąć po najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie, czyli po grupę aktywatorów, do której zalicza się bogaty w łatwo przyswajalny fosfor aktywator energii pod nazwą GROWON.
Niedobór fosforu powoduje zatrzymanie wzrostu rośliny i skutkuje obniżeniem plonu.
Rozwiązanie na zimną glebę
GROWON pozwala na pełne zaspokojenie potrzeb pokarmowych roślin w tak nietypowych warunkach pogodowych. Warto również wesprzeć naturalne procesy fizjologiczne roślin stymulatorami, które pomogą im szybko osiągnąć pełną „sprawność” fizjologiczną. Kondycja roślin po zimie oraz ich zdolność do dynamicznego wzrostu i prawidłowego rozwoju we wczesnych fazach wegetacji zdecydowanie uzależniona jest od sprawności systemu korzeniowego.

W okresie wznowienia wegetacji przez rośliny ozime – fosfor jest niezbędny do regeneracji systemu korzeniowego i pobudzenia stożków wzrostu.
Kluczowym składnikiem dla roślin w tym okresie jest fosfor. Nietypowe warunki pogodowe i uprawowe wymagają wyjątkowych rozwiązań – szybkiego i skutecznego zaopatrzenia roślin w ten składnik. Pamiętajmy, iż niedobór fosforu powoduje zatrzymanie wzrostu rośliny, co jest zjawiskiem niepożądanym i przy przedłużającym się chłodnym okresie skutkuje obniżeniem plonu. Dlatego też właściwe pobieranie fosforu jest niezwykle istotnym elementem w prawidłowym rozwoju roślin. Fosfor pełni bowiem w organizmie roślinnym bardziej uniwersalną funkcję niż inne pierwiastki. Bierze udział we wszystkich procesach przemiany materii, przez co odgrywa bardzo istotną rolę plonotwórczą. Każdej reakcji lub procesowi jaki zachodzi w organizmie, a wymaga dostarczenia energii, towarzyszy przemiana ATP w ADP.
Jak niedobory fosforu wpływają na rośliny?
Brak fosforu to jednocześnie niedobór energii niezbędnej do przebiegu procesów biochemicznych w roślinie. Brak energii powoduje, że tempo przemian glukozy (powstałej w fotosyntezie) na białka, tłuszcze, cukry złożone, jest bardzo spowolnione. Rośliny rosną bardzo wolno i dodatkowo silnie redukują wielkość wytwarzanych liści i korzeni. W okresie wznowienia wegetacji przez rośliny ozime – fosfor jest niezbędny do regeneracji systemu korzeniowego i pobudzenia stożków wzrostu.
Warto wtedy zastosować aktywator energii GROWON – dolistny preparat przeznaczony do szybkiego zaopatrzenia roślin w fosfor potrzebny do wytwarzania energii niezbędnej do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dzięki wysokiej zawartości fosforu (500 g P2O5/litr) składnik ten nie tylko jest szybko pobrany przez roślinę, lecz także dynamicznie w niej rozprowadzany. Już po kilku godzinach od zastosowania zawartość fosforu w roślinach traktowanych preparatem jest zdecydowanie wyższa od zawartości fosforu w roślinach traktowanych standardowym nawozem fosforowym.
Sposób na lepsze plony

Aktywator energii GROWON to dolistny preparat przeznaczony do szybkiego zaopatrzenia roślin w fosfor potrzebny do wytwarzania energii niezbędnej do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Fala mrozów uszkodziła rośliny i ich systemy korzeniowe, które wymagają regeneracji. Już w tej chwili należy więc rozważyć jaką metodą i w jaki sposób wesprzemy wiosną plantację, a szczególnie jak pomożemy roślinom pobierać fosfor. Na pewno warto wziąć pod uwagę dolistne dokarmienie upraw fosforem i zastosowanie aktywatorów energii. Pozwoli to zregenerować osłabione rośliny i korzystnie wpłynie na ich dalszy rozwój. Dostarczenie fosforu do kłosa i pąków kwiatowych zdecydowanie podnosi potencjał plonowania, który to w dalszej części sezonu należy pielęgnować, aby uzyskać wysoki plon o dobrej jakości.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Dodaj komentarz