W centralnej Polsce plantatorzy już zbierają truskawki. Jakie zagrożenia dla zbiorów niesie ze sobą obecna pogoda?
Od kilkunastu dni w centralnej Polsce trwają zbiory truskawek. Smaczne owoce zbierają już także plantatorzy z Wielkopolski.
– Truskawki mogą być w tym roku droższe – mówi Ryszard Michalski, specjalista ds. ogrodnictwa Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Przede wszystkim z powodu suszy. Żeby urosły i obrodziły trzeba było je podlewać.
Wysoka wilgotność powietrza połączona z upałami sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, także u truskawki.
Sucha pogoda miała jednak ten plus, że rozwijało się niewiele chorób wywoływanych przez grzyby. Kilka ostatnich dni to jednak pogoda zupełnie inna: jest burzowo i gorąco.
– Wysoka wilgotność powietrza połączona z upałami sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, także u truskawki – wyjaśnia Ryszard Michalski. – W ciągu tygodnia przy takiej pogodzie może się rozwinąć szara pleśń truskawki.
Przypomnijmy więc, że kontrolę zdrowotności roślin w celu oceny stanu fitosanitarnego należy przeprowadzać od początku kwitnienia do końca zbioru owoców. Pierwsze objawy mogą być widoczne już w okresie kwitnienia, ale najczęściej występują na owocach. Nowe plantacje truskawek należy zakładać z materiału pochodzącego ze zdrowych plantacji matecznych.
Przy owocujących truskawkach najwięcej mogą pomóc najprostsze zabiegi agrotechniczne: regularny zbiór owoców i usuwanie liści i owoców porażonych szarą pleśnią. W osuszeniu i przewietrzeniu plantacji truskawki może pomóc także ściółkowanie – dzięki temu truskawki mogą być mniej podatne na szarą pleśń.
Dodaj komentarz