Truskawki: niedługo zacznie się sezon na choroby

Truskawki także w tym roku są nieco opóźnione. Jednak ciepła i dość wilgotna pogoda może sprzyjać chorobom. Jakim?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega w woj. świętokrzyskim przed chrząszczem kwieciakiem malinowcem, a w woj. łódzkim już przed szarą pleśnią. Nieomylny to znak, że zbliża się sezon na truskawki.

Na razie mało jest szkodników na naszym terenie mówi Wiesława Kaczorek, specjalistka ds. produkcji owoców Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. W Sandomierzu, bo tu jest mój rejon, aktualny stan plantacji truskawek jest bardzo dobry.

W Sandomierzu, bo tu jest mój rejon, aktualny stan plantacji truskawek jest bardzo dobry.

Wiesława Kaczorek, specjalistka ds. produkcji owoców Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach

Niemniej jednak PIORiN przestrzega przed kwieciakiem malinowcem chcrząszczem, który żeruje na liściach truskawek, wyjadając w nich małe, owalne dziurki. Główne szkody to podcięte szypułki pąków kwiatowych, które zwisają i opadają (w pąkach są jaja, a później brudnobiałe larwy).

Lustracje na plantacjach przeprowadza się ok. 12 tygodnie przed kwitnieniem oraz po rozwinięciu się pierwszych kwiatów informuje PIORiN. Stwierdzenie obecności 2 chrząszczy strząśniętych z 200 kwiatostanów jest podstawą do zastosowania zabiegów zwalczających szkodnika.

Szarą pleśń należy zwalczać zabiegami w czasie kwitnienia truskawek.

Wiesława Kaczorek, specjalistka ds. produkcji owoców Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach

Szarą pleśń należy zwalczać zabiegami w czasie kwitnienia truskawek przypomina Wiesława Kaczorek. Ta choroba lubi wilgoć i ciepło.

Kontrole rozwoju szarej pleśni na plantacji truskawek należy przeprowadzać od początku kwitnienia do końca zbioru owoców. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się już w okresie kwitnienia, jednak najbardziej widoczne są na owocach.

W zwalczaniu choroby warto stosować nie tylko fungicydy, ale i metody agrotechniczne np: odpowiedni dobór stanowiska plantacji, właściwy przedplon, ściółkowanie truskawek oraz wygrabianie i usuwanie porażonych liści.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *