Podatek rolny 2022 poszedł w górę? Dowiedz się więcej!

Ile wyniesie podatek rolny w 2022 r.? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w danych opublikowanych przez GUS. Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat Prezesa podając średnią cenę skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy 2022. Ile więc wyniesie podatek rolny 2022 i czy będzie wyższy, niż w 2021? Sprawdźmy!

W dniu 20 października 2021 ukazał się komunikat Prezesa GUS w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2022. Średnią cenę żyta ustalono na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku rolnym. Na jaką więc stawkę podatku rolnego muszą przygotować się rolnicy?

Podatek rolny 2022 a średnia cena skupu żyta

Zgodnie z komunikatem GUS średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2022 wyniosła 61,48 za 1 dt.

Średnia cena skupu żyta jest więc wyższa, niż rok temu. Przypomnijmy, że wówczas średnia cena skupu żyta wynosiła 58,55 zł za 1 dt. Czy to oznacza, że podatek rolny w 2022 r. będzie wyższy?

Przeczytaj również: Będzie zerowy VAT na zdrową żywność?

Ile wynosi podatek rolny?

Wszystko na to wskazuje, że stawka podatku rolnego pójdzie w górę. Jednak najpierw przypomnijmy, że stawkę podatku rolnego na 1 ha dla gruntów rolnych ustala się jako równowartość pieniężną 2,5 q żyta. To oznacza, że za 1 ha rolnicy będą musieli uiścić opłatę w wysokości 153,70 zł.

Powyższa stawka podatku rolnego jest więc wyższa, niż rok temu. Wówczas rolnicy za 1 ha musieli zapłacić 146,37 zł.

Podatek rolny 2022 – terminy

Rolnicy zobowiązani są do dokonania zapłaty za podatek rolny w 4 ratach, które są proporcjonalne do czasu trwania obowiązku podatkowego. Podatek rolny należy uiścić do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada każdego roku podatkowego.

Zapłata za podatek rolny możliwa jest w formie:

  • gotówki w kasie urzędu gminy lub u sołtysa,
  • jak również – przelewu na rachunek organu podatkowego.

Ponadto, pobór podatku rolnego w przypadku osób fizycznych może nastąpić w drodze inkasa.

Ważne! Jak podaje portal podatki.gov.pl w przypadku gdy podatek rolny 2022 nie przekracza kwoty 100 zł, to wtedy zapłata za niego odbywa się jednorazowo, w terminie płatności pierwszej raty.

Czytaj również: Ustawa o scalaniu gruntów – wkrótce nowe rozwiązania

Źródło: Główny Urząd Statystyczny; podatki.gov

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 22

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *