Będzie zerowy VAT na zdrową żywność? Sprawdź!

Zerowy VAT na zdrową żywność, to nowy pomysł PSL, projekt w najbliższych dniach zostanie złożony w Sejmie. W środę na Twitterze europosłanka Sylwia Spurek i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wdali się w ciekawą dyskusję.

zerowy VAT na zdrową żywność

Wpis europosłanki Sylwii Spurek na Twitterze

fot. twitter.com/SylwiaSpurek

 

Do ostrej wymiany zdań pomiędzy europosłanką Sylwią Spurek a szefem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem doszło na Twitterze.

Mamy to!! Wygląda na to, że @nowePSL i reszta konserwatystów zaczyna przegrywać +wojnę o kotleta i rosół+. Wczoraj PE przegłosował możliwość podwyższenia VAT na produkty niezdrowe i o dużym śladzie środowiskowym. Odsyłamy mięso i mleko do historii! Taką UE najbardziej lubię” – wypowiedziała się na Twitterze Spurek, załączając dokument z posiedzenia.

0 proc. VAT na zdrową żywność postulujemy od dawna. A ani mleka, ani kotleta, ani rosołu nie pozwolimy wam zakazać!” – napisał z kolei szef PSL.

Zdaniem europosłanki Spurek, która słynie z kontrowersyjnych poglądów, produkcja mięsa jest szkodliwa, tak samo jak produkcja mleka. Według niej obie produkcje powinna być objęte 23% VAT. Początkowo zmniejszyłby się popyt na te produkty, a następnie zostałyby one zupełnie wyeliminowane.

Cena mięsa i mleka będzie w końcu prawdziwa. Starego rolnictwa nie da się uratować” – zaznacza Spurek.

Będzie zerowy VAT na zdrową żywność?

Portal PAP zapytał Władysława Kosiniak-Kamysza o wpis, który szef PSL udostępnił na Twitterze. W odpowiedzi wyznał, że będzie ratował polskie rolnictwo, hodowlę, a także produkcję.

Już dzisiaj inflacja i tak powoduje, że żywność jest bardzo droga, a jakby weszły te propozycje Zielonych, bo pani Spurek należy do Zielonych w Europarlamencie, to jest masakra dla polskich rodzin, dla ich budżetu” – dodał.

Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że PSL proponuje inne rozwiązanie, którym jest zerowy VAT na zdrową żywność. Jak powiedział  „(…) zdrowa żywność to polska żywność, to mięso, to nabiał, to są dobre polskie wędliny, polskie sery. I tej normalności dzisiaj trzeba bronić„.

PSL: brońmy normalności i wolności

Sylwia Spurek mówi o szkodliwości produkcji mleka i mięsa, co według szefa Ludowców jest „próbą zniszczenia polskiego rolnictwa”, więc należy bronić „normalności i wolności”. Jak powiedział, „widać, że normalność i wolność nie jest w modzie. I prawicowi ekstremiści, i lewicowi ekstremiści proponują właśnie takie różnego rodzaju fanaberie„.

Europosłanka na koniec poinformowała na Twitterze, że wspiera zerowy VAT na lokalną żywność, jednak pod kilkoma warunkami. Taka żywność według niej musi nie oddziaływać negatywnie na klimat i środowisko, nie zatruwa lokalnej społeczności i żadne zwierzę nie jest eksplatowane i zabijane przy jej produkcji. Pytanie więc – jaką żywność miała na myśli – mięso z probówki?

Czytaj również: Producenci buraka cukrowego borykają się z poważnymi problemami

Źródło: PAP, Bankier, Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *