Podkarpacie: Dobre plony, słabe ceny

Tegoroczne plony w większości regionów kraju nie napawają optymizmem. Z różnych stron napływają informacje o niezbyt wysokich plonach. Na tym tle woj. podkarpackie zdecydowanie się wyróżnia – plony są wysokie. Niestety, ceny pozostawiają wiele do życzenia.

Na Podkarpaciu żniwa już w pełni – aktualnie z pól zjeżdżają ostatnie partie rzepaku, koszona jest pszenica oraz jęczmień jary. Pełną para pracują również punkty skupu, w wielu z nich ustawiają się naprawdę spore kolejki.

– Pracujemy na najwyższych obrotach, ale kolejek nie da się uniknąć – mówi Jan Ocalewicz, kierownik punktu skupu w Jarosławiu. Ceny w porównaniu do ubiegłego roku są zdecydowanie niższe, stawki ustalamy też indywidualnie w zależności od indywidualnych parametrów danej partii ziarna. A z tym bywa różnie, bo choć pod względem ilości plony w tym roku są u nas naprawdę dobre, to jakościowo bardzo często pozostawiają wiele do życzenia. Stawki, jakie oferujemy, w najbliższym czasie raczej nie powinny ulec większym zmianom. Przy tak dużej ilości ziarna na rynku raczej nie spodziewałbym się w najbliższych dniach wzrostu cen.

Pracujemy na najwyższych obrotach, ale kolejek nie da się uniknąć.

Jan Ocalewicz, kierownik punktu skupu w Jarosławiu

Na jakie kwoty mogą liczyć rolnicy odstawiający zboże do skupu w Jarosławiu?

Pszenica konsumpcyjna: 550 zł/t

Pszenica paszowa: 500 zł/t

Jęczmień: 420–450 zł/t

Kukurydza: 550–560 zł/t

Rzepak: 1580 zł/t

Biorąc pod uwagę stawki obowiązujące w innych regionach kraju, na Podkarpaciu ceny są wyjątkowo niskie. Rolnicy może i zbiorą z pól więcej zboża, ale nie przełoży się to na ich wyższe zarobki. Czekanie na wzrost cen również nie jest najlepszym pomysłem, gdyż w najbliższym czasie raczej to nie nastąpi. Większość rolników decyduje się od razu po zbiorze odstawić ziarno do skupu. Stąd dość duże kolejki, których jednak w szczycie sezonu nie da się uniknąć.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *