Małopolska: średnie plony, niskie ceny

W Małopolsce żniwa w pełni. Mimo sprzyjającej pogody rolnicy mają powody do zmartwienia. Plony nie są najwyższe, a jakość ziarna pozostawia często wiele do życzenia. Na domiar złego ceny w punktach skupu też nie są zadowalające.

W północnej części woj.małopolskiego żniwa idą pełną parą, na południu prace nie są jeszcze na tak zaawansowanym etapie.

Zbiory przebiegają sprawnie, prace są przerywane przez deszcze, ale nie mamy z tym większego problemu. Skosiliśmy już rzepak i jęczmień, cały czas trwają zbiory pszenicy, ale myślę, że za ok.2 tygodnie żniwa już się zakończą – opowiada Henryk Dankowiakowski z Małopolskiej Izby Rolniczej.

Zbiory przebiegają sprawnie, prace są przerywane przez deszcze, ale nie mamy z tym większego problemu.

Henryk Dankowiakowski z Małopolskiej Izby Rolniczej

Średnie plony rzepaku szacuje się na 4,5 t/ha. – Susza i brak opadów w ostatnim etapie dojrzewania roślin zrobiły swoje. Rolnicy narzekają, że plony nie są rewelacyjne – twierdzi Henryk Dankowiakowski. – Tymczasem średnie plony pszenicy to 6,5 t/ha. Z jakością ziarna jest różnie. Tam, gdzie była pełna ochrona plantacji jakość jest dobra, tam gdzie jej nie było rolnicy mają kłopot – dodaje.

Problemem dla farmerów są również niskie ceny oferowane im przez punkty skupu. – Za pszenicę płacimy obecnie 600 zł/t, natomiast za rzepak 1570 zł/t – informuje pracownik jednego z okolicznych skupów.

Małopolscy rolnicy, podobnie jak gospodarze z innych regionów kraju, winą za niskie ceny obarczają zbyt wysoki import zboża z Ukrainy. – To jest obecnie główne zmartwienie rolników. Skarżą się, na słabą kontrolę państwa i twierdzą, że zboże, które z założenia ma wędrować dalej do krajów unijnych zostaje w Polsce. A jak my mamy z nim konkurować, skoro cena ziarna na Ukrainie jest nawet o 20% niższa niż u nas? – pyta Henryk Dankowiakowski.

Jak już informowaliśmy, problem został dostrzeżony przez ministerstwo rolnictwa. Resort zapowiedział zwiększenie kontroli importu ziarna z krajów trzecich i zintensyfikowanie systemu monitoringu przewozu zbóż. Rolnicy liczą, że ustabilizuje to wreszcie krajowe ceny.

Nie przegap:

  1. Import zbóż pod kontrolą?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *