Pomoc dla producentów trzody 2021. Kto i ile otrzyma? Sprawdź!

MRiRW chce poprawić sytuację na rynku trzody chlewnej i zapobiec dalszej likwidacji hodowli świń. Przyczynić się ma do tego pomoc dla producentów trzody ogłoszona 2 grudnia 2021, na którą przeznaczono około 400 mln zł. Otrzymają ją hodowcy, którzy spełnią wymagania określone przez resort rolnictwa – jakie?

Hodowcy od dłuższego czasu zmagają się z poważnym kryzysem na rynku trzody chlewnej. Trudna sytuacja w branży wiąże się nie tylko z niskimi cenami w skupie, ale także z wciąż aktywnym wirusem ASF. Aby poprawić kondycję tych gospodarstw rząd postanowił uruchomić pomoc finansową dla producentów trzody 2021 do każdych urodzonych 10 prosiąt. Wsparcie będzie wypłacane wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch).

Pomoc dla producentów trzody ogłoszona 2 grudnia 2021 r.

O uruchomieniu wsparcia dla producentów świń poinformował minister Henryk Kowalczyk wraz z wiceministrem Norbertem Kaczmarczykiem podczas wspólnej konferencji. Jak zapowiedział szef MRiRW, pomoc która trafi do hodowców świń to jego zdaniem realne wsparcie mające m.in. przeciwdziałać dalszej likwidacji hodowli świń.

To realna pomoc w tym trudnym czasie dla hodowców trzody chlewnej. Zależy nam, aby rolnicy nie likwidowali swoich hodowli. Jest to pomoc finansowa w postaci dopłaty 1000 zł do jednej lochy. Szacowane koszty pomocy to ok. 400 mln zł – podkreślił H. Kowalczyk.

Wsparcie jako dopłaty do loch

W związku z tym, o dopłaty do loch mogą ubiegać się rolnicy utrzymujący lochy i produkujący prosięta przy spełnieniu warunków takich jak:

  • urodzenie tych zwierząt w gospodarstwie rolnym w terminie od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r.,
  • oznakowanie lub zgłoszenie świń do ARiMR w terminie do 15 kwietnia 2022 r.

Ponadto, pomoc dla producentów trzody ogłoszona w grudniu 2021 br. trafi do gospodarstw w których zarejestrowano stada świń na dzień 15 listopada 2021 r.

Na jakich zasadach udzielana pomoc dla hodowców trzody 2021?

Pomoc dla producentów trzody chlewnej ogłoszona w grudniu 2021 r. trafi do rolników, którzy najpierw złożą wniosek do biura powiatowego ARiMR w terminie od 1 do 30 kwietnia 2022 r. Pieniądze w ramach tego wsparcia będą natomiast wypłacane do 30 czerwca 2022 r.

MRiRW podkreśla, że we wniosku producenci muszą podać podstawowe informacje. Oprócz tego, znajdzie się w nim oświadczenie o zgłoszeniu oznakowania świń. A także – oświadczenie o zagrożeniu utraty płynności finansowej w związku z sytuacją na rynku wywołaną przez COVID-19.

Czytaj również: ARiMR dopłaty 2021. Kto otrzymał już płatności końcowe? Sprawdź!

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 40

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Waclaw pisze:

    Panie ministrze, weź Pan sobie te dopłatę, będziesz miał na premie i przestań się Pan ośmieszać, bo śmieszni jesteście. Wśród rolników panuje przekonanie pid którym i ja się podpisuje, tak rolnictwa w Polsce nikt nie dorznął jak PiS!!! Jest Pan dobrym ministrem rolnictwa, nadajesz się Pan na to stanowisko jak nikt inny!!! Nie każdy pozwoli robić z siebie klauna na tym stanowisku. Jesteście skończonymi idiotami jeśli myślicie, że dla tego 1000 będzie ktoś hodowal maciore dla tych młodych, a później z tych prosiat na tuczniki i będzie dokładal do każdej sztuki przy tych kosztach produkcji że 200 zł. Jesteście idiotami!!!