Pomoc dla producentów trzody chlewnej 2021. Dowiedz się więcej!
Ministerstwo rolnictwa poinformowało o rozpoczęciu realizacji „Programu wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie”. Sprawdzamy, jaka pomoc przeznaczona jest dla producentów trzody chlewnej 2021!
Jak podaje MRiRW, uruchomiony program obejmuje istniejące instrumenty pomocy jak również nowe działania mające sprzyjać odbudowie gospodarstw, które uciepiały z powodu występowania ASF w Polsce.
Spis treści
Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie
Na wsparcie dla rolników rząd przeznaczył łącznie 200 mln zł. Pomoc dla producentów trzody chlewnej 2021 obejmuje bioasekurację gospodarstw, wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw. Ma ona wyeliminować negatywne skutki spowodowane zaniżonymi cenami skupu żywca w strefach ASF oraz stanowić „osłonę” dla zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych. MRiRW przekonuje, że w efekcie podejmowane działania mają sprzyjać poprawie sytuacji gospodarstw i odbudowie pogłowia świń w Polsce.
Pomoc dla producentów trzody chlewnej 2021
Przyjrzyjmy się dokładniej, jak wyglądają poszczególne filary programu:
I filar
- Bioasekuracja gospodarstw (15 mln zł)
Program umożliwia refundację 50% wydatków poniesionych na bioasekurację gospodarstw. Jak podaje ARiMR, zwracane będą koszty zakupu mat dezynfekcyjnych, jak również sprzętu do dezynfekcji, zakupu odzieży ochronnej, zabezpieczenia budynków – w których są utrzymywane świnie przed dostępem zwierząt domowych. W ramach programu nabór wniosków przez ARiMR rozpoczął się 6 sierpnia i potrwa do 27 sierpnia br.
II filar
- Wyrównanie kwoty obniżonego dochodu, jaką uzyskał producent świń z powodu zaniżonej ceny skupu żywca jaka obowiązywała w strefach ASF (150 mln zł)
Umożliwia wyrównanie kwoty dochodu hodowców trzody chlewnej do ich wartości rynkowej ze sprzedaży ze stref objętych restrykcjami z powodu ASF.
Jeszcze nie został ogłoszony nabór wniosków przez ARiMR, informacja o naborze ma zostać podana jeszcze w sierpniu 2021 r. Nabór ma objąć także pierwszy i drugi kwartał bieżącego roku.
III filar
- „Osłona” finansowa zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych (15 mln zł)
Pomoc w formie nieoprocentowanej pożyczki na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla hodowców, którzy utrzymywali świnie na obszarach ASF. Wsparcie przeznaczone na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych, podjętych przez producentów świń z obszarów ASF. Nabór wniosków trwa, prowadzi go ARiMR.
Pomoc dla producentów trzody chlewnej – IV filar
- Odbudowa pogłowia świń
Program realizowany przez KOWR (niskooprocentowana pożyczka) jak również ARiMR (preferencyjny kredyt z dopłatą państwa do oprocentowania). Ma on umożliwić sfinansowanie zakupu stada podstawowego świń, środków do wznowienia produkcji świń a także zakupu maszyn, ciągników rolniczych i innych maszyn służących do prowadzenia produkcji świń.
KOWR prowadzi już nabór wniosków, natomiast ARiMR planuje rozpoczęcie naboru jeszcze w sierpniu tego roku.
V filar
- Wsparcie w zakresie rolniczego przetwórstwa oraz skracania łańcucha dostaw
Jak podaje MRiRW, wsparcie obejmuje również inwestycje w przetwórstwo realizowane bieżąco ze środków PROW. A także – planowane działania w ramach KPO, których rozszerzenie może stanowić impuls do rozwoju rzeźni rolniczych w strefach ASF. Warunkiem jest jednak zrealizowanie i rozliczenie inwestycji do końca czerwca 2026 r.
Pomoc dla hodowców świń. Podsumowanie
Na pomoc dla producentów trzody chlewnej 2021 rząd przeznaczył w sumie 200 mln zł. Jak podkreśla MRiRW, „Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie” to pierwszy zintegrowany program wsparcia hodowców świń w związku z ASF. Jednak nasuwa się pytanie, czy ta pomoc okaże się wystarczająca i czy nie przyszła zbyt późno?
Przeczytaj więcej: Pomoc dla hodowców świń – zbyt mało i za późno?
Źródło: MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!