Pomoc dla rodzin rolników 2022 – wydłużony nabór i kolejne zmiany

Pomoc dla rodzin rolników 2022, czyli pomoc klęskowa będzie dostępna dla poszkodowanych producentów przez dłuższy czas. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wsłuchując się w głosy rolników podjął decyzję o wydłużeniu terminu przyjmowania wniosków o pomoc suszową 2022. Na tym jednak nie kończą się zmiany. Kolejne z nich przedstawił również szef resortu rolnictwa. 

Pomoc dla rodzin rolników 2022 to wsparcie w przypadku którego niemal co kilka dni pojawiają się nowe zmiany i informacje. Najpierw rolnicy musieli zmierzyć się z niedziałającą lub działającą niepoprawnie aplikacją suszową na skutek czego termin składania wniosków o pomoc klęskową 2022 wydłużono do 23 listopada br. Wprowadzono wówczas również wymóg złożenia faktury potwierdzającej sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa rolnego. Teraz pojawiły się kolejne zmiany, które przedstawił minister Henryk Kowalczyk podczas briefingu prasowego.

Pomoc dla rodzin rolników do 30 listopada 2022 r.

W czasie briefingu prasowego, który odbył się 17 listopada br. minister Henryk Kowalczyk odniósł się do aktualnych ważnych spraw dla rolników. Nie zabrakło nowych informacji także w sprawie pomocy klęskowej dla rolników 2022.

Wicepremier, a także szef MRiRW poinformował wówczas, że wnioski o pomoc suszową 2022 będzie można składać przez dłuższy czas, a dokładnie do 30 listopada br.

Pomoc suszowa 2022 – faktury i inne dokumenty

Ponadto, MRiRW podjęło jeszcze jedną ważną decyzję z której mogą ucieszyć się rolnicy wykluczeni z pomocy suszowej 2022. Wprowadzono możliwość złożenia do wniosku o pomoc dla rodzin rolników 2022 innych dokumentów, nie tylko faktur.

Wsłuchując się w głosy rolników, podjąłem kroki umożliwiające korzystne zmiany zasad naboru: oprócz przedłużenia terminu przyjmowania wniosków ze względu na przeciążenie aplikacji zostanie wprowadzona możliwość przedstawienia innych dokumentów sprzedaży niż tylko faktury – przekazał Henryk Kowalczyk.

Jednocześnie szef resortu rolnictwa zaapelował, aby składać wnioski o pomoc klęskową 2022 tylko wtedy, gdy są spełnione wszystkie warunki.

Pomoc dla rodzin rolników 2022 – nowe zmiany

Do nowych zasad, a także kolejnych zmian w pomocy klęskowej 2022 odniosła się również ARiMR. 

Zgodnie ze zmianami rolnicy mogą złożyć inne dokumenty, niż faktury które wykażą sprzedaż sprzedaż produktów rolnych pochodzących z gospodarstwa. Mogą to być również umowy sprzedaży, rachunki lub oświadczenia rolnika o dokonaniu sprzedaży.

Aby wdrożenie powyższych zmian przebiegło jak najsprawniej, Agencja opracowała wzór oświadczenia wnioskodawcy o sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa. Ten dokument, po wypełnieniu i podpisaniu przez ubiegającego się o wsparcie, będzie mógł stanowić załącznik do wniosku o pomoc, jako potwierdzenie wartości dokonanej sprzedaży – przekazała ARiMR.

Oświadczenie o którym jest mowa będzie akceptowane przez ARiMR po wejściu w życie nowych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów.

Czytaj również:
Pomoc klęskowa nie dla wszystkich rolników 2022?
Dopłaty za suszę 2022 – kto nie dostanie pomocy suszowej?
Aplikacja suszowa 2022 nie działa – termin będzie wydłużony?

Źródło: MRiRW; ARiMR; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 76

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Henryk pisze:

  Dzień dobry to wychodzi na to że to jest dzielenie Polaków na lepszych i gorszych jak to jest że rolnicy którzy prowadzą sami gosp rolne nie mogą otrzymać pomocy za susze chyba też chodzą na wybory i też głosują na kogo trzeba niech Rząd o tym pamięta dziękuję

 2. Kama pisze:

  Ale aplikacji nie poprawiciel ub wykluczcie zwierzęta
  z dodawania do aplikacji bo rolnik ma straty w uprawach a jak dodane są zwirzęta to już strat nie ma.przeciez mamy straty w uprawach a nie zwierzętach.Tylu rolników prawdziwych hodowców ma straty i musi kupić dla zwierząt pasze ale nie otrzyma żadnej pomocy .Tylko pomagacie takim co nie mają faktur ani żadnych przelewów bo nie obrabiają pól To widać i słychac Wszyscy to wiedzą i pozwalają aby taki pseudo rolnik otrzymał pomoc a ten co pracuje na roli i ma zwierzęta jest karany . Nie powinno tak traktować się rolników Skoro mamy straty w uprawach nie powinno siedodawac zwierząt bo aplikacja zaniża straty wtedy i jesteśmy podwójnie karani Raz że nie zebraliśmy plon9w .Dwa bo musimy kupić brakującąpasze Sami dobrze wiecie ilu rolnikow składało na nawozy To Ci byli prawdziwi .Pozwalacie na habelowanie cwaniakom a Skoro dajecie nie m Dajcie tym Co mają straty w uprawach a nie bierzcie po uwagę zwierzat Zosta wiacie nasze rodziny na pastwę pseudo rolnikom bo nikt przy zdrowych zmysłach nie uwierzy że rolnik RYCZAŁTOWY nie ma faktur.Ja jestem małym rolnikiem ryczałtowym iam faktury Tylko hoduję zwierzęta i jestem za to karany

 3. Goł goł pisze:

  nie wliczajcie zwierząt do strat bo mamy straty w uprawwch a nie zwierzętach.Mam 20%w uprawach ale jak doliczany jest dochód że zwierząt to już strat nie ma To jakich nie znający się na gospodarstwie człowiek tą aplikację wymyslił

 4. Hmura pisze:

  straty mamy w uprawach ale przy hodowli zwierząt dochód aplikacja zawyża i sa zaniżwne straty Tacy nie otrzymają pomocy

 5. Anna pisze:

  oszustwo albo otrzymują wszyscy rolnicy a nie tylko ci którzy mają faktury paranoja jakas

 6. Aaaa pisze:

  Aplikacja działała nie mozna byli wygenerowac protokolu wniosek wysłałam 30.10 i około 9 listopada wydrukowałam protokół załączyłam również faktury dlaczego mam mieć pomniejszona kwotę oszacowania szkód???????

 7. Jankes pisze:

  Co to za pomoc jak straty suszowe występują na wszystkich uprawach i hektarach a kwota pomocy wynosi 5 tyś. Zł. W przypadku do 30%niezależnie czy gospodarstwo posiada 5 ha czy 50 ha
  A tak wogule to te opracowania szacowania szkód to kpina zbieramy plony niższe o około30 nawet 60 % niższe a ktoś oblicza 5%lub8%lub16%lub24% byle nie przekroczyć 30%bo wówczas odszkodowanie wynosi 10tyś
  Mają rolnika za durnia???????
  Dzieci nasze nie chcą przejmować po nas gospodarstw bo widzą jak nas wszyscy traktują
  I wcale im się nie dziwię
  A jak gospodarstwa zostaną pokasowane z braku następców i powstaną kooperacje takie jak np. TopFarms to dopiero społeczność zobaczy jak cena żywnośći pójdzie dogóry

 8. cezdlu_37 pisze:

  Dodam, że sposób szacowania jest też zastanawiający. Np. mi oszacowano straty na 0,6% (4 ha kukurydzy na ziarno, mazowieckie, gm. Czernice Borowe). Moim zdaniem to kpina. Czy można się od tego odwołać? Do kogo i w jaki sposób?

 9. Danuta pisze:

  WIADOMO IM ŻE SUSZA BYŁA WSZYSCY ROLNICY MUSZĄ DOSTAČ PIENIĄDZE BEZ PAPIERÓW ZROZUMIANO?WSZYSCY BEZ PAPIERÓW

 10. cezdlu_37 pisze:

  Dlaczego nie ukazał się mój komentarz? Pisałem o złodziejskim szacowaniu strat, które ktoś mi wycenił na uwaga 0,6% !!!!!!.
  Mowa o uprawie kukurydzy na ziarno w województwie mazowieckim, gmina Czernice Borowe. Czy ktoś miał podobnie? Jak to zostało policzone? Wychodzi na to że susza w mazowieckim nie miała wpływu na uprawę kukurydzy…Czy można się odwołać od tych oszukańczych szacunków? W jaki sposób?

 11. Roman pisze:

  dlaczego nie można wygenerować strat w aplikacji po 31 października jeżeli nie działała aplikacja jak należy, co z tego że przedłużono składanie wnioskow w arimr jak kampania na rok 2022 została zamknięta i nie można oszacować strat

 12. Agobiznes pisze:

  każdy rolnik powinien otrzymać ta skromna pomoc, nie zależnie czy złożył wniosek czy nie. ARMiR powinien wypłacać wszystkim rolnikom