Pomoc klęskowa 2018: Termin naboru wniosków wydłużony!

Pomoc klęskowa 2018. Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie zdążyli jeszcze złożyć wniosków suszowych. Termin ich naboru został wydłużony do 31 października. Do tej pory, do ARiMR napłynęło 28,5 tys. wniosków na łączną kwotę 171 mln zł.

Wydłużony termin składania wniosków o odszkodowania suszowe obowiązuje zarówno rolników, których straty z powodu suszy wynoszą co najmniej 70 proc., jak również tych gospodarzy, u których sięgają one 30-70 proc.

Kiedy wypłaty?

pomoc suszowa

fot. Fotolia

1,5 mld zł – tyle wynosi łączna kwota, jaką rząd przeznaczył na odszkodowania suszowe dla rolników.

Jak dotąd, do biur powiatowych ARiMR napłynęło około 28,5 tys. wniosków na łączną kwotę 171 mln złotych.Z czego około 15 tys. wniosków na kwotę ponad 102 mln zł dotyczy szkód w uprawach w wysokości co najmniej 70% upraw. Ponad 13 tys. wniosków na kwotę około 69 mln zł dotyczy szkód w uprawach w wysokości co najmniej 30% i mniej niż 70% upraw – podaje ARiMR.

Jak informuje ARiMR, ruszyła już wypłata pomocy finansowej. Wydanych zostało już ponad 1160 decyzji o przyznaniu odszkodowań suszowych. Na wsparcie dla poszkodowanych przez suszę rolników rząd przeznaczył łącznie 1,5 mld złotych.

Przeczytaj więcej o pomocy, na jaką mogą liczyć rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu suszy

Spóźnialscy się cieszą

Decyzja o wydłużeniu naboru wniosków suszowych z pewnością ucieszy wielu rolników. Jak już informowaliśmy na naszym portalu, część gospodarzy ma problemy z wypełnieniem wymaganych formularzy. Mają one jedenaście stron i są zdaniem rolników – zbyt obszerne.

pomoc klęskowa 2018

Pomoc klęskowa 2018: Do wniosku suszowego należy dołączyć protokół oszacowania szkód podpisany przez wojewodę.

Jeszcze nie złożyłem wniosku, więc to dla mnie dobra informacja. O pomoc przy jego wypełnieniu będą prosił ODR, nie chcę popełnić żadnego błędu. A uzupełniania jest sporo, trzeba podać tam dużo danych i areałów – mówi portalowi agroFakt pan Michał z Pomorza.

Przeczytaj więcej o problemach rolników z wypełnieniem wniosków suszowych

Pomoc klęskowa 2018

Przypominamy, że stawka pomocy dla rolników, w których gospodarstwach szkody wynoszą co najmniej 70 proc. to 1 tys. zł/ ha. Dla tych, którzy ponieśli szkody oszacowane na co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc.: 500 zł/ ha powierzchni uprawy. Ale to stawki tylko dla ubezpieczonych. Gospodarze, który nie mają takiej polisy, otrzymają 50 proc. tej kwoty.

Aby ubiegać się o odszkodowanie suszowe, do wniosku należy dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód, który zawiera informacje o powierzchni upraw.  Ważne jest też, aby protokół był podpisany przez wojewodę. Daje to podstawę do starania się o wsparcie poza formułą de minimis.

Rolnik nie zadbał o zwierzęta! Dzikie krowy zostaną wybite?

Dzikie krowy z Deszczna stwarzają zagrożenie i niszczą rolnikom uprawy – taka informacja obiegła media przez ostatnie dni!

9 maja 2019

Technologie kosmiczne w polskim rolnictwie [AKTUALNOŚCI]

Co łączy rodzime rolnictwo i służby specjalne USA?

10 maja 2019

Biostymulatory w kukurydzy ratunkiem na stres!

Susza i przymrozki dały popalić młodym roślinom kukurydzy w ostatnim czasie. Sprawdź, jak zniwelować stres u roślin!

13 maja 2019