Pomoc suszowa za 2019r. – znalazły się dodatkowe środki!

W Dniu Ziemi warto wrócić do aktualnych tematów z jakimi obecnie mierzy się polskie rolnictwo i nie tylko. Klęską żywiołową nie jest obecnie tylko koronawirus, ale także brak wody. Część rolników dostała pieniądze za zaległą suszę, jednak nie wystarczyły one dla każdego. Pomoc suszowa za 2019r. – dodatkowe środki znalazły się po spotkaniu z prezydentem.

Prezydent RP apeluje o pomoc dla rolników

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do premiera i Rady Ministrów o to, żeby pomoc suszowa za 2019r. została wypłacona. Załatwienie spraw zeszłorocznych wobec rozpoczynającego się teraz de facto nowego sezonu rolnego jest sprawą absolutnie podstawową”- powiedział prezydent.

Ponadto podkreślił, że te wypłaty mają fundamentalne znaczenie dla gospodarstw rolniczych i dla sprawnej polityki rolnej państwa. Prezydent zdaje sobie sprawę, że obecnie znaczna część pieniędzy trafia na walkę z koronawirusem, ale dla rolników również muszą znaleźć się pieniądze. Prezydent w środowym wystąpieniu zapewnił, że pamięta o polskich rolnikach i ma nadzieję, że mimo wszystko będzie to dobry rok dla rolników. W sprawie pomocy suszowej za 2019r., wypowiedział się także rzecznik rządu Piotr Müller, który poinformował na Twitterze, że premier RP podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych środków finansowych.

Pomoc suszowa za 2019r. – kto musi czekać dalej?

Czy rzeczywiście będzie tak kolorowo jak zapowiada prezydent Andrzej Duda, skoro tylko nieliczni rolnicy otrzymali zaległą pomoc suszową?
Niektórzy z nich muszą czekać aż do czerwca o czym wspomina użytkownik forum AgroFoto.pl krzychu1990:

Pomoc suszowa za 2019r.

Pomoc suszowa z 2019r. dopiero w czerwcu?

fot. Agrofoto

ARiMR niechętnie udziela informacji na ten temat, ponieważ sama nie wie kiedy pieniądze trafią do rolników. Transze pieniężne rozdziela Centrala na poszczególne biura powiatowe. Limity są małe o czym wspomina użytkownik o nicku Johny1991:

Pomoc suszowa za 2019r.

Agencja niewiele wie na temat pomocy suszowej z 2019r.

fot. Agrofoto

Pomoc suszowa za 2019r. – PSL uważa, podobnie jak rolnicy

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz domaga się natychmiastowych działań rządu w sprawie kryzysu spowodowanego przez suszę i koronawirusa.

Szef ludowców podkreśla, że problem suszy narasta z roku na rok:

,,W 2019 r. była susza, w 2018 r. była susza, w 2015 r. Obiecano rok temu 1 mld zł odszkodowania dla rolników. W ubiegłym tygodniu rozpoczął się proces wypłaty, ale przekazano na to zaledwie 200 mln zł. Nie wiadomo, co z pozostałymi pieniędzmi”

PSL składa swoją propozycję na wypadek wystąpienia suszy, która po pierwsze zakłada wypłatę pomocy suszowej za 2019r. Natomiast po drugie pozwala dokonać uproszczeń w procedurach dotyczących budowy małych zbiorników retencyjnych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *