Co poradzić na gołębie w polu?

Gołębie są prawdziwą plagą nie tylko dla kierowców, którzy czasem muszą czyścić pobrudzone szyby. Niechęcią darzą je również rolnicy – ptaki wydziobują bowiem zasiane ziarno, a następnie wschodzące kiełki i liście. A możliwości walki z gołębiami jest, niestety, niewiele.

Gołębie szczególnie chętnie grasują na polach i plantacjach po wysiewie ziaren. Dla ptaków to łatwy i szybki do zdobycia pokarm. Prawdziwą plagą są nie tylko gołębie żyjące dziko, ale też te hodowlane.

gołębie

Straty w uprawach wyrządzają również gołębie hodowlane. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: WitekRolnik)

– W pobliżu mojej plantacji jest co najmniej kilku hodowców gołębi, których ptaki sukcesywnie wyjadają wysiane przeze mnie ziarno – mówi Zdzisław Wawrzyńczyk, właściciel plantacji rzodkiewki z Nowego Miasteczka (woj. lubuskie). – Sąsiedztwo gołębi bezpośrednio przekłada się na moje straty. Prowadzę produkcję na dużą skalę, ale też stawiam na jakość. Kupuję sprawdzone i nietanie holenderskie ziarno, które po wysianiu w dużej części jest zjadane przez gołębie. I jak w takiej sytuacji zachować spokój?

Na niektórych polach gołębie są tak uciążliwe, że sfrustrowani właściciele upraw sięgają po różne, nie zawsze legalne sposoby. Pomysł z podrzucaniem zatrutego ziarna czy strzelanie do ptaków nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, gdyż takie działanie jest niezgodne z prawem. A legalne metody odstraszania ptaków nie zawsze są skuteczne.

– Jedyne, co mogę zrobić, to stawiać typowe strachy na wróble – mówi Zdzisław Wawrzyńczyk. – Niestety, gołębie nie są głupie i bardzo szybko przyzwyczajają się do takich odstraszaczy. Przez pewien czas boją się, potem przestają na nie reagować.

Ciekawą alternatywą dla strachów na wróble mogą być sztuczne ptaki drapieżne, których gołębie po prostu się boją. Jeszcze lepiej, gdy sztuczne drapieżniki wydają charakterystyczne dla jastrzębia czy sokoła dźwięki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że im bardziej zaawansowana technologicznie metoda odstraszania, tym ochrona upraw przed żarłocznymi gołębiami będzie droższa. A i tak nie w 100% skuteczna.

 

Przeczytaj również: Ptaki w sadzie: jak uniknąć strat?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *