Pozimowy przegląd drzew w sadach

Pozimowy przegląd drzew w sadach

Choć przycięcia drzewek owocowych trwać będą jeszcze do pierwszego pąkowania, już teraz warto przyjrzeć się naszym drzewom.

Choć w sadach nadal trwają zimowe przycięcia drzew, już teraz warto pomyśleć o kolejnych krokach, zanim zaskoczą nas szkodniki i grzyby. Przypominamy, na co należy zwracać uwagę!

Tegoroczna ciepła zima nie powinna specjalnie zagrozić naszym sadom, jednak ryzyko wystąpienia grzybów istnieje zawsze. Przezorni sadownicy zadbali już o to jesienią, smarując drzewa środkami grzybobójczymi. Nie wszystko jednak da się przewidzieć. Warto zatem uważniej przyjrzeć się naszym drzewom.

sprawdzanie drzew po zimie

Im wcześniej pozbędziemy się grzybów i szkodników, tym lepiej będą owocować nasze drzewka.

– Zalecamy, by uważniej przyjrzeć się gałęziom drzew owocowych. Nie mamy możliwości oglądania każdej z nich po kolei, zalecamy więc, by baczniej przyjrzeć się 2–3 na każde 40. W przypadku np. kędziorka próg bezpieczeństwa wynosi do 20 osobników na pąku jabłoniradzi Alina Maciąg z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Dobrze jest też zabezpieczyć ogniska przędziorków specjalnymi olejami. Przy oglądaniu drzew warto jednak zwrócić uwagę na jakiekolwiek objawy choroby. Gałęzie, na których one występują, należy jak najszybciej przyciąć i wraz z pozostałościami porażonych owoców usunąć z sadu i spalić z dala od niego. Niebezpieczeństwo grozi również ze strony starych owoców w koronie drzewa.

Zalecamy, by uważniej przyjrzeć się gałęziom drzew owocowych. Nie mamy możliwości oglądania każdej z nich po kolei, zalecamy więc, by baczniej przyjrzeć się 2–3 na każde 40.

Alina Maciąg z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

– Z zasady usuwam wszystkie liście i gałęzie spod drzew, a po rozdrobnieniu palę. Jest to szczególnie istotne, jeśli znajdują się tam np. parchy. Nawet ich małe ognisko może rozprzestrzenić się na sad – uczula pan Wojciech, sadownik w Dobrzyniewa Dużego w pow. białostockim.

Bezpieczeństwo sadów to jednak nie tylko drzewa. Wczesna wiosna jest doskonałą porą, by sprawdzić stan zabezpieczenia przed drobnymi gryzoniami i sarnami.

– U nas szczególnie dały się we znaki zające. Smarujemy więc drzewa sztuczną korą – zauważa pan Wojciech.

Do listy należy również dopisać sprawdznie stanu liści, ale o tym będziemy pisać już niebawem.

Jakie są współczesne wyzwania rolnictwa?

Jakie wyzwania współczesnego rolnictwa czekają na plantatorów, kiedy uprawy są dochodowe i jak zwiększyć ich dochodowość? Zaczynamy nasz nowy cykl.

19 marca 2018

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Skracanie pszenicy oraz innych zbóż. Kiedy stosować regulatory?

Regulacja łanu to ważny zabieg, który wpływa na plon oraz jego jakość. Sprawdź kiedy najlepiej go wykonać!

19 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij