Prędkość ciągników na drogach publicznych zostanie zwiększona?

Download PDF

PIGMUR zwróciła się do PZPRZ o podjęcie wspólnych działań których celem są zmiany w Prawie o ruchu drogowym w odniesieniu do ciągników. Według Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych obowiązująca prędkość ciągników na drogach publicznych stanowi zagrożenie. Ponadto, jest to „anachronizm, niespotykany w innych krajach UE.”

Przypomnijmy, że według art. 20 ust. 6 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym maksymalna dopuszczalna prędkość ciągników rolniczych na drogach publicznych wynosi 30 km/h. PIGMUR chce zwiększyć prędkość dzięki wspólnym działaniom z PZPRZ. Czy jest na to szansa? Sprawdźmy!

Prędkość ciągników na drogach publicznych – przepisy nieadekwatne do rzeczywistości

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych w liście skierowanym do PZPRZ podkreśla, że praktycznie nie produkuje się już ciągników o prędkości konstrukcyjnej mniejszej niż 50 km/h. Z tego powodu, na drogach niekiedy można zauważyć, że ciągniki poruszają się z prędkością większą niż dopuszczalne 30 km/h. Natomiast ciągniki jadące wolniej stwarzają zagrożenie na drogach, gdyż prowokują kierowców do wyprzedzania, często w niedozwolonych miejscach. W związku z tym, należy zmienić przepisy, a co za tym idzie zwiększyć dopuszczalną prędkość ciągników na drogach publicznych do 50 km/h.

Wspólne działanie firm i instytucji a sprzeciw Ministerstwa Infrastruktury

Zarówno PIGMUR, jak i inne organizacje podejmowały w tej sprawie stosowane działania. Jednak Ministerstwo Infrastruktury wyraża zdecydowany sprzeciw tłumacząc się kwestiami technicznymi. Z tego powodu PIGMUR uważa, że należy podjąć wspólne działania z zainteresowanymi instytucjami i firmami.

PZPRZ odpowiadając na propozycję PIGMUR wspomina, że jest zainteresowane współpracą wyrażając to następująco: – Reasumując, PZPRZ jest za zmianami w obowiązującym w tym zakresie anachronicznym prawie i deklaruje gotowość do współpracy, które skutkiem będzie zwiększenie dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych na drogach publicznych.

Czytaj również: Odmowa przyjęcia mandatu przez rolnika jest nadal możliwa?

Źródło: PIGMUR; PZPRZ

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o