Premie na działalność pozarolniczą 2021 dla większej grupy chętnych

Komitet Monitorujący PROW przyjął uchwałę, która przewiduje wprowadzenie kilku zmian w operacji ,,Premie na działalność pozarolniczą” 2021. Głównym ich celem jest zwiększenie pozarolniczego zatrudnienia na terenach wiejskich.

Przypomnijmy, że premie na działalność pozarolniczą może otrzymać nie tylko rolnik, ale także małżonek lub domownik. Jedynym z warunków, aby otrzymać premię jest posiadanie ubezpieczenia w KRUS w pełnym zakresie. Dzięki temu wsparciu osoby zainteresowane mogą uzyskać dodatkowe dochody pochodzące spoza rolnictwa. Komitet Monitorujący PROW zaproponował zmiany, dzięki którym z tego programu będzie mogła skorzystać jeszcze większa grupa chętnych.

Premie na działalność pozarolniczą 2021 dla osób bez dopłat

Pierwsza z proponowanych zmian przewiduje zniesienie obowiązku otrzymania płatności bezpośrednich przez osobę, która ubiega się o premię. Oznacza to, że zostanie zniesiony warunek, który dotyczy konieczności przyznania płatności do gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa, w którym pracuje wnioskodawca.

Powód tej zmiany wnika z tego, że zdarzają się przypadki, kiedy osoby składające wniosek spełniają wymóg dotyczący ubezpieczenia w KRUS w pełnym zakresie, jednak nie zawsze w gospodarstwach rolnych, w których pracują przyznaje się dopłaty obszarowe. W związku z tym, premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2021 nie trafiają do osób, z powodu nie spełnienia określonych wymogów. Celem proponowanej zmiany jest umożliwienie objęcia wsparciem na rozwój działalności pozarolniczej również takich osób – podano w uzasadnieniu.

Premia dla osób korzystających z działania PROW 2007-2013

Premie na działalność pozarolniczą 2021 będzie mogła również otrzymać grupa osób, która w PROW 2007-2013 starała się o wsparcie w ramach działania ,,Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Jak podano w uzasadnieniu do uchwały ostatni nabór na to działanie odbył się w 2011 r. Jego głównym celem było tworzenie pozarolniczych źródeł dochodów, a także promocja zatrudnienia poza rolnictwem na obszarach wiejskich. W ramach tego działania zrealizowano większość usług dla gospodarstw rolnych, które charakteryzują się tym, że są wykonywane sezonowo. W związku z tym, nie gwarantuje to uzyskanie dochodu przez cały rok.

Premie na działalność pozarolniczą 2021 będą więc dostępne także dla tych osób, co uzasadniono następująco: – A zatem, aby umożliwić im również możliwość uruchamiania nowego rodzaju działalności pozarolniczej, co wiąże się z tworzeniem miejsc pracy na obszarach wiejskich, proponuje się zrezygnowanie z wykluczenia tej grupy podmiotów z możliwości skutecznego ubiegania się o pomoc.

Czytaj również: Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne 2021 ze zmianami ; Rolniczy handel detaliczny 2021 ze zmianami

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 35

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Szkoda czasu pisze:

    Przecież to jest kpina ja czekam na decyzję co miesiąc jest pismo że trzeba czekać dalej i tak w kółko bo nie ma pieniędzy a oni chcą żeby większą liczba ludzi się o to starał jak nie dają tym co już złożyli