Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa 2022 – nie przegap terminu!

Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa 2022 to wsparcie finansowane z budżetu PROW 2014-2020. Aby otrzymać pomoc w ramach poddziałania 8.1 producenci muszą złożyć wniosek w wyznaczonym terminie, o którym przypomina ARiMR. Kto z powyższego wsparcia może skorzystać i do kiedy musi złożyć wniosek? Sprawdźmy!

Zarówno premia pielęgnacyjna, jak i zalesieniowa 2022 przyznawana jest w ramach podziałania ,,Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”. Zgodnie z przekazanymi informacjami przez ARiMR nabór wniosków o premię pielęgnacyjną i zalesieniową odbywa się za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Kto może otrzymać wsparcie i ile wyniesie unijna premia?

Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa 2022 – dla kogo?

Premia pielęgnacyjna, a także zalesieniowa w 2022 r. może trafić do rolników, którzy w latach 2015-2021:

  • złożyli wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie,
  • otrzymali postanowienie o spełnieniu warunków do uzyskania wsparcia,
  • wykonali zalesienie,
  • złożyli oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z potwierdzeniem złożonym przez leśniczego.

Dotacje na zalesienie 2022 – dodatkowe płatności na 5 i 12 lat

Warto również przypomnieć, że premia pielęgnacyjna to płatność coroczna przyznawana przez 5 lat. Począwszy od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów, na których dokonano zalesienia. Wysokość premii waha się od 794 zł/ha do 1628 zł/ha w zależności m.in. od ukształtowania terenu, podatności na erozję, czy zastosowanej metody ochrony upraw przez zwierzyną.

Natomiast jeżeli na zalesionym terenie wykorzystano repelenty (czyli środki odstraszające) to w takiej sytuacji można uzyskać dodatkowe środki w wysokości 424 zł/ha.

Z kolei, premia zalesieniowa przyznawana jest na okres 12 lat. Licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej do gruntów, na których posadzono las. Wysokość premii w takim przypadku wynosi 1215 zł/ha.


Sprawdź również: Dotacje z PROW 2022 – zmiany w harmonogramie. Sprawdź!


Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa 2022 – wnioski do 16 maja

O uzyskanie premii pielęgnacyjnej, jak również zalesieniowej rolnicy mogą ubiegać się do 16 maja 2022 r. Wniosek można przesłać również po tym terminie, a dokładnie do 10 czerwca br., ale wówczas wtedy należne płatność ulegną pomniejszeniu o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Co warto podkreślić, wnioski i inne wymagane dokumenty rolnicy muszą przesłać w sposób elektroniczny za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) dostępnej na portalu ARiMR. Czyli inaczej niż w poprzednich latach, kiedy to producenci składali wnioski bezpośrednio przez aplikację eWniosekPlus.

Niemniej jednak, login i hasło z których dotychczas rolnicy korzystali ubiegając się o dopłaty bezpośrednie pozostają bez zmian.

Czytaj również: Aplikacja susza – szacowanie szkód będzie dokładniejsze? Sprawdź!

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak zmodernizować opryskiwacz?Zobacz Stary opryskiwacz z GPS

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *