Aplikacja susza – szacowanie szkód będzie dokładniejsze? Sprawdź!

Aplikacja susza pozwoli na lepsze szacowanie strat suszowych, niż obecnie? Czy z uwagi na napływające uwagi funkcjonowanie aplikacji suszowej zmieni się na lepsze? O to zabiegają rolnicy i izby rolnicze, ale czy zdanie MRiRW w tej sprawie jest takie same? Sprawdźmy!
Aplikacja susza pozwala na elektroniczne składanie wniosków o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę. Możliwość złożenia wniosku przez internet miała być dla rolników dużym ułatwieniem. Jednak zdaniem samorządu rolniczego w tej aplikacji należy wprowadzić kilka pilnych poprawek, które umożliwią jej lepsze funkcjonowanie. Co powinno się zmienić, aby aplikacja suszowa lepiej działała?
Spis treści
Aplikacja susza zaniża straty suszowe?
Krajowa Rada Izb Rolniczych biorąc pod uwagę postulaty napływające od izb rolniczych zwróciła się o podjęcie pilnych prac nad zmianami w funkcjonowaniu aplikacji suszowej. Zdaniem samorządu rolniczego aplikacja susza działająca od dwóch lat zawiera wiele błędów, które na końcowym etapie wpływają na skrupulatność i wiarygodność szacowanych strat suszowych. To z kolei, powoduje że wyliczone straty wyrządzone przez suszę są zaniżane w stosunku do strat, które faktycznie występują.
W związku z tym, jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza Zarząd KRIR zaapelował o rozpoczęcie pilnych zmian nad funkcjonowaniem aplikacji suszowej.
Dokładniejsze szacowanie strat suszowych będzie możliwe?
Odpowiedzi na pismo KRIR udzieliło MRiRW, które po pierwsze przekazało że System Monitoringu Suszy Rolniczej podlega ciągłej rozbudowie i doskonaleniu. Aktualnie SMSR korzysta z teledetekcji radarowej umożliwiającej uzyskanie wiarygodnych danych dotyczących np. ilości opadów z dokładnością do 1 km.
Resort rolnictwa podkreślił, że rozbudowa i udoskonalenie systemu miało na celu jeszcze lepsze odzwierciedlenie stanu faktycznego, który występuje na polach.
Aplikacja susza – rzeczywiste straty tylko po wprowadzeniu rachunkowości rolnej?
Niemniej jednak, jak informuje resort rolnictwa aplikacja susza pozwoli określić bardziej szczegółowe i rzeczywiste straty suszowe po wcześniejszym wprowadzeniu obowiązkowej rachunkowości rolnej:
Określenie rzeczywistych straty w poszczególnych gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy byłyby możliwe wyłącznie po wprowadzeniu obowiązku prowadzenia rachunkowości rolnej i przedstawieniu przez producentów rolnych rocznych sprawozdań finansowych z gospodarstwa rolnego.
Natomiast do tego czasu określanie strat suszowych w gospodarstwach pozostaje niezmienne, czyli na podstawie szacunków.
Czytaj również: Ceny pszenicy i mąki w 2022 r. Piekarze biją na alarm!
Źródło: WIR; MRiRW