Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez zawarcia porozumienia? Ostatnie wydarzenia potęgują jeszcze bardziej stan niepewności. Producenci biorą pod uwagę różne scenariusze, także brexit bez umowy – sprawdź co warto wiedzieć!
Nadal nie wiadomo na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej i kiedy do tego dojdzie. Wiele wskazuje na to, że odbędzie się tzw. twardy brexit bez umowy z Brukselą. Jak będzie wtedy przebiegała wymiana handlowa roślinami i produktami roślinnymi z tym krajem?
Brexit bez umowy – eksport
Większość roślin i produktów roślinnych (warzywa i owoce, kwiaty czy cięta zieleń), które trafiają do Wielkiej Brytanii z krajów UE to towary niskiego ryzyka fitosanitarnego. W przypadku twardego brexitu ich przywożenie do Wielkiej Brytanii nie będzie wymagało dostarczania świadectw fitosanitarnych ani obowiązkowej importowej kontroli fitosanitarnej. Oznacza to, że import będzie się obywał na dotychczasowych zasadach. PIORiN informuje jednocześnie, że „unijny system paszportów roślin nie będzie już stosowany w wymianie handlowej roślinami pomiędzy Wielką Brytanią a UE”.
– Co do zasady, rośliny i produkty roślinne obecnie przemieszczane w systemie paszportów roślin UE będą wymagały zaopatrzenia w świadectwo fitosanitarne. Wydane są one przez krajową organizację ochrony roślin (NPPO) w państwie członkowskim UE właściwym dla wywozu. W szczególności będzie to dotyczyło określonych gatunków roślin przeznaczonych do sadzenia (w tym nasion), drewna i kory niektórych rodzajów, sadzeniaków ziemniaka – podaje PIORiN.
Świadectwa fitosanitarne
W Wielkiej Brytanii obowiązują tzw. strefy chronione odnoszące się do określonych organizmów szkodliwych. Należy to uwzględnić przy ustalaniu zakresu roślin, dla których wymagane będą świadectwa fitosanitarne. PIORiN zaznacza, że „dodatkowo, świadectwo fitosanitarne będzie wymagane przy wwozie pozostałych ziemniaków tzw. towarowych – konsumpcyjnych lub przeznaczonych do przerobu przemysłowego”.
Przypominamy, że w Polsce świadectwa fitosanitarne wydaje wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa (właściwy ze względu na miejsce prowadzenia uprawy, wytwarzania lub miejsce składowania, lub miejsce łączenia roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów). Wnioski o ich wydanie składają eksporterzy, którzy będą musieli dostarczyć kopie świadectwa fitosanitarnego i innych dokumentów importerom w Wielkiej Brytanii. Natomiast kontrole dokumentów przeprowadzane będą „na odległość” (czyli z wykorzystaniem systemu informatycznego DEFRA/służb celnych).
Brexit bez umowy – import
Po brexicie wobec towarów roślinnych z Wielkiej Brytanii stosowane będą te same wymogi i zasady granicznej kontroli fitosanitarnej, jakie stosowane są wobec przesyłek pochodzących z pozostałych krajów trzecich.
Oznacza to, że produkty roślinne będą musiały zostać zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne (wydane przez brytyjską organizację ochrony roślin). Następnie będą podlegały granicznej kontroli fitosanitarnej w pierwszym punkcie wwozu do UE (czyli na granicy zewnętrznej UE bez względu na docelowe państwo członkowskie).
Źródło: PIORiN
Dodaj komentarz