Producenci świń ze strefy niebieskiej – otrzymają dopłaty od MRiRW?

Download PDF

Zarząd POL-PIG w imieniu hodowców trzody chlewnej zawnioskował do resortu rolnictwa o uruchomienie dopłat wyrównawczych. Pieniądze otrzymają wówczas producenci świń ze strefy niebieskiej. MRiRW odpowiedziało na ten apel rozwiewając wątpliwości czy znajdą się jednak środki na ten cel.

Producenci świń ze strefy niebieskiej – zabraknie pieniędzy na dopłaty?

POL-PIG pod koniec zeszłego tygodnia skierował pismo do resortu rolnictwa z prośbą o skierowanie dopłat wyrównawczych dla hodowców świń. Pisaliśmy o tym w artykule Walka z ASF przynosi efekty?.
Powyższe środki otrzymają producenci świń ze strefy niebieskiej, jednak nie stanie się to tak szybko, ponieważ nie ujęto ich w planie finansowym ARiMR. Z tego względu, MRiRW nie zaplanowało środków na udzielenie dopłat wyrównawczych dla producentów świń.

Zamiast dopłat – pomoc finansowa na obszarach z ograniczeniami

Podsekretarz Stanu Ryszard Kamiński poinformował jednocześnie, że jeżeli Agencja wygospodaruje oszczędności, to jest szansa na uruchomienie innej pomocy finansowej. Trafi ona do rolników prowadzących chów, lub hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami. Producenci rolni uzyskają wówczas wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń.
Całą treść odpowiedzi MRiRW w sprawie dopłat wyrównawczych można znaleźć na stronie Związku POL-PIG.

ASF nie wygasa, koronawirus również, ale widać światełko w tunelu

Afrykański pomór świń to nie jedyny problem producentów trzody chlewnej. Drugim jest epidemia koronawirusa, która niewątpliwie wpłynęła na spadek cen żywca wieprzowego. Sytuacja powoli się zmienia, ponieważ na europejskich rynkach ceny przestały już spadać. Ponadto, rosną moce przerobowe zakładów mięsnych, które wcześniej musiały zwolnić linie produkcyjne, lub wysłać część swoich załóg na kwarantannę. POL-PIG uważa, że jeśli odmrażanie gospodarki będzie postępować planowo, to ceny ulegną ustabilizowaniu się. Najbardziej ma to być widoczne w okresie letnim, który będzie sprzyjał wzrostom cenowym żywca wieprzowego. 

Więcej na temat producentów świń ze strefy niebieskiej, a także wpływie koronawirusa na branżę mięsną można przeczytać na stronie POL-PIG.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o