MRiRW i GLW dzięki staraniom na przełomie kwietnia i maja uwolniło 23 gminy z tzw. strefy niebieskiej. Obowiązywały tam restrykcyjne wymagania na skutek wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Należałoby jednak zastanowić się czy walka z ASF przynosi rzeczywiście efekty?
Przeniesienie gmin do strefy czerwonej pomoże w walce z ASF?
Resort rolnictwa chwali się swoimi dokonaniami i przyznaje, że walka z ASF przynosi pozytywne efekty. Potwierdzeniem tych słów ma być przeniesienie 23 gmin do strefy czerwonej. Dzięki czemu, posiadają one obecnie status obszaru objętego ograniczeniami. Są to gminy znajdujące się w województwie:
- mazowieckim – (w sumie 10 gmin lub ich części)
- warmińsko – mazurskim – (na terenie 3 powiatów)
- lubelskim – (na obszarze 6 powiatów)
Całkowity wykaz gmin uwolnionych ze strefy niebieskiej można znaleźć na stronie MRiRW.
Walka z ASF przynosi efekty? Nowe przypadki nadal się pojawiają
Pierwszy przypadek ASF pojawił się w województwie pomorskim u odstrzelonego dzika. Dzik został odstrzelony w pobliżu miejscowości Marzęcino, Gmina Nowy Dwór Gdański, powiat nowodworski. Jest to obszar objętym ograniczeniami (tzw. „czerwona strefa”). Z tego powodu, można stwierdzić, że wirus ASF nadal się rozprzestrzenia.
Walka z ASF niekoniecznie jest skuteczna, ponieważ nowe przypadki pojawiają się nadal np. w województwie warmińsko – mazurskim, lubelskim i podlaskim. Można o tym przeczytać w artykule Nowe przypadki ASF w Polsce.
Hodowcy trzody chlewnej wnioskują o dopłaty wyrównawcze!
MRiRW uważa, że walka z ASF przynosi efekty, jednak innego zdania są producenci świń, którzy chcą otrzymać od rządu dopłaty wyrównawcze. Pomoc finansowa w tej formie trafiłaby do gospodarstw, które znalazły się w strefie niebieskiej.
Dopłaty wyrównawcze pozwolą utrzymać produkcję trzody chlewnej, a także ograniczyć ryzyko związane z nielegalnym przemieszczaniem się świń. Jak podkreśla POL – PIG jest to szczególnie ważne teraz, ponieważ zbliża się okres letni, w którym zwykle odnotowuje się większą ilość przypadków ASF w Polsce. W związku z tym, Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej skierował wniosek do ministra rolnictwa o pilne uruchomienie dopłat wyrównawczych.
Całą treść listu można przeczytać na stronie KZP-PTCH.
Dodaj komentarz