Produkcja na ugorach możliwa w 2022 r. Sprawdź!

Resort rolnictwa poinformował, że w 2022 roku będzie możliwa produkcja na ugorach, dzięki projektowi decyzji przygotowanej przez Komisję Europejską. Na jakich więc zasadach uprawa ugoru będzie możliwa? Co obejmuje odstępstwo od zakazu? Sprawdźmy!
Z informacji przekazanych przez MRiRW wynika, że w 2022 r. rolnicy będą mogli prowadzić produkcję na ugorach. Na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji umożliwiającej rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu. – poinformował resort rolnictwa. Zgodnie z projektem produkcja na ugorach jest potrzebna, aby zapewnić odpowiedni poziom żywości i pasz w krajach unijnych. Powodem odstępstwa jest więc konflikt zbrojny prowadzony na terytorium Ukrainy.
Przeczytaj również: Czy ceny pszenicy wzrosną? Niepokój na rynkach zbóż
Produkcja rolna na ugorach w 2022 r. Co obejmuje odstępstwo od zakazu?
Przypomnijmy, że na gruntach ugorowanych, które uznawane są za obszar proekologiczny (EFA) obowiązuje zakaz wysiewu, a także uprawy gatunków roślin w celach produkcyjnych, w tym zakaz wypasu i koszenia.
W 2022 r., KE postanowiła jednak pozwolić rolnikom na odstępstwo od tego zakazu z powodu potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE. Produkcja na ugorach będzie więc możliwa dzięki projektowi decyzji KE pozwalającej rolnikom na skorzystanie z odstępstwa od zakazu.
Decyzja Komisji Europejskiej umożliwia uznanie ugorów za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA. Przy czym, jest to możliwe nawet wtedy, gdy na gruntach prowadzony jest wypas, a także zbiór w celu produkcyjnym lub też uprawa.
Co warto podkreślić, według decyzji KE produkcja rolna na ugorach w ramach obszarów EFA pozwala także na stosowanie środków ochrony roślin. Warto jednak wspomnieć, że odstępstwo nie obejmuje wszystkich ugorów, m.in. tych z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.
Jak poinformował resort rolnictwa, Komisja Europejska opublikuje decyzję ws. pozwolenia na produkcję rolną na ugorach pod koniec marca 2022 roku.
W MRiRW trwają prace mające na celu wdrożenie decyzji do przepisów krajowych – dodaje na koniec MRiRW.
Czytaj również: Ekoprzeglądy maszyn Kubota jeszcze dostępne. Skorzystaj z okazji przed końcem promocji!
Źródło: MRiRW; ARiMR
