Produkcja zbóż w Polsce. Oczekiwania kontra rzeczywistość

W tym roku nad rynkiem zbóż zgromadziły się czarne chmury. Zamiast deszczu przyniosły jednak suszę. Tym samym produkcja zbóż w Polsce jest daleka od oczekiwań.

Niska produkcja zbóż

Żniwa 2018 z AgriTrac

Zbiory zbóż w Polsce były prognozowane na 30,5 mln t, a wyniosą – 24 mln t.

Zbiory zbóż w Polsce w 2018 r. były prognozowane przez IERiGŻ–PIB na około 30,5 mln ton. Wynik miał być nieco niższy od tego z 2017 r., kiedy z pól zebrano 31,9 mln ton. Wśród powodów spadku wymieniano kapryśną pogodę podczas jesiennych siewów, mniejszy areał ozimin oraz opóźnienia w siewach zbóż jarych. Choć zbiory jeszcze się nie zakończyły, już wiadomo, że rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Według szacunku GUS, zbiory zbóż podstawowych i mieszanek w 2018 r. wyniosą 24 mln ton. Produkcja rzepaku i rzepiku ma sięgnąć ponad 2,2 mln ton, czyli o około 16 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Głównym winowajcą jest oczywiście susza, która w tym sezonie zagrażała uprawom na terenie niemal całego kraju.

Rynek zbóż prognozy 2018

Prognozy przewidywały jedynie nieznaczny spadek produkcji zbóż w stosunku do poprzedniego sezonu.

Największa pomoc w historii

Jeszcze nigdy nie przeznaczono w Polsce tak dużo środków na odszkodowania po klęsce żywiołowej

Długotrwała susza, spadek plonów, gorsza jakość zboża… W tym sezonie osobom zarządzającym gospodarstwami o profilu roślinnym nie brakuje powodów do zmartwień. Rząd zapewnia jednak, że żaden rolnik poszkodowany przez kapryśną pogodę nie zostanie pozostawiony bez pomocy.

Uruchomione zostaną rekordowe środki. Jak zapewnia minister Ardanowski, jeszcze nigdy w historii Polski nie przeznaczono tak dużo funduszy na odszkodowania po klęsce żywiołowej. Ci, których straty oszacowano na ponad 30 proc., mogą liczyć na 500 zł/ha. Przy stratach wynoszących 70 proc. i więcej, rolnicy otrzymają 1000 zł/ha.

Rząd przeznaczy na pomoc suszową 1,5 mld złotych. Warto się pospieszyć, gdyż nabór wniosków potrwa tylko do piątku, 28 września.

Ceny nie powinny rosnąć?

Niełatwa sytuacja na rynku zbóż przekłada się w naturalny sposób na ceny żywności. Minister rolnictwa argumentuje jednak, że znaczne podwyżki nie powinny mieć miejsca. Spadek plonów nie oznacza bowiem, że zabraknie zboża dla przetwórstwa.

Zdaniem ministra rolnictwa nie ma istotnych powodów wzrostu cen przetworów zbożowych.

Ardanowski w rozmowie z PAP podaje przykład pieczywa. Mąka stanowi jedynie 15 proc. kosztów jego produkcji. Podrożenie zboża ma zatem niewielki wpływ na finalną cenę chleba i bułek. Nie zmienia to jednak faktu, że susza jest doskonałym pretekstem do podniesienia cen przetworów zbożowych. A producenci, chcący za wszelką cenę zwiększyć zyski, chętnie z niego skorzystają…

W dalszej perspektywie podrożeć może także mięso i produkty mleczne. Zboża stanowią bowiem istotny składnik pasz, podawanych zwierzętom gospodarskim.

Artykuł opracowany na podstawie raportu „Rynek zbóż. Stan i perspektywy”, nr 54/2018, IERiGŻ – PIB, Warszawa 2018.

Jakie ceny zbóż? Notowania pod presją pogody

Na początku maja, narastające obawy o tegoroczne plony związane z niedoborem opadów (w tym także w Polsce) spowodowały wzrosty cen zbóż!

Zabieg T2 w pszenicy już niebawem! [WIDEO]

Dobrze zabezpieczony liść flagowy pszenicy to pewny i wysoki plon. Sprawdź na jaki fungicyd postawić, aby zabieg w tej fazie był skuteczny!

13 maja 2019

Zabieg na choroby kłosa – zwalczanie fuzariozy kłosów

Fuzarioza jest najgroźniejszą chorobą atakującą kłosy zbóż. Dowiedz się, jak jej zapobiec!

17 maja 2019