Zerowy VAT na żywność. UE daje jednak zielone światło? Sprawdź!

Czy pojawi się jednak zerowy VAT na żywność? Odpowiedź na to pytanie, a zarazem porozumienie w tej sprawie osiągnięto podczas spotkania ECOFIN w którym uczestniczył również minister finansów. Co więc dokładnie ustalono w sprawie VAT-u na żywność? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że polski rząd podczas grup roboczych na szczeblu UE kilkakrotnie wnioskował o rozszerzenie stosowania stawek obniżonych i zerowych stawek VAT również w przypadku żywności. Po wielu próbach osiągnięto kompromis co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Czy to oznacza, że zerowy VAT na żywność wkrótce zostanie wprowadzony?

Zerowy VAT na żywność – pierwszy krok to osiągnięte porozumienie

Ministerstwo Finansów wielokrotnie zabiegało o wprowadzenie zerowego VAT-u na żywność w Polsce. Podjęte działania jednak opłaciły się. Jak podaje resort finansów podczas wczorajszego posiedzenia ECOFIN (7.12.2021 r.) osiągnięto porozumienie, które według szefa resortu Tadeusza Kościńskiego oznacza pierwszy krok do dalszych zmian.

Pierwszym krokiem do zmiany dyrektywy jest osiągnięcie porozumienia co do jej tekstu. Dziś to się udało podczas spotkania ECOFIN – stwierdził minister finansów.

Resort finansów nie zamierza jednak czekać na formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę, które ma nastąpić w 2022 r. Minister Tadeusz Kościński podjął ponowne działania, aby zerowy VAT na żywność mógł wejść w życie jeszcze szybciej.

Możliwość stosowania zerowej stawki VAT na żywność jest szczególnie ważna teraz, gdy w Europie mamy nasilone m.in. zjawiska inflacyjne. Dlatego cały czas podejmujemy starania o to, by Komisja nie zakwestionowała naszych działań w tym kierunku i dlatego w piśmie do komisarza Gentiloniego ponownie zaapelowałem o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy, licząc na przychylność KE – poinformował Tadeusz Kościński.

Stawka 0% VAT na jaką żywność?

Z informacji podanych przez MF wynika, że zerowy VAT na żywność obejmie produkty takie jak:

  • mięso, ryby, oraz przetwory z nich,
  • produkty mleczarskie,
  • warzywa i owoce, a także przetwory z nich,
  • zboża i produkty przemysłu młynarskiego, a także przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze,
  • tłuszcze i oleje, a także niektóre napoje.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, że dalsze kroki pozwalające na zerowy VAT na żywność to wydanie opinii przez PE, a następnie formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę UE.

Przewidujemy, że ostateczne rozstrzygnięcia zapadną w pierwszej połowie 2022 r. – dodaje na koniec resort finansów.

Czytaj również: Zbiory zbóż w Polsce 2021 – według KE będą drugie w historii

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 17

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *