W miniony czwartek pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego protestowali przed budynkiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
O czym jeszcze piszemy w dzisiejszych Aktualnościach rolniczych?
• „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
• Program azotanowy – pytania i odpowiedzi
• Protesty pracowników ośrodków doradztwa rolniczego
„Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można zgłaszać swój udział w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczne Gospodarstwa Rolne”. To już siedemnasta edycja przedsięwzięcia organizowanego wspólnie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcję Pracy oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Cele przyświecające konkursowi to przede wszystkim prewencja (zmniejszenie liczby wypadków w gospodarstwach i chorób zawodowych rolników) i promocja zasad ochrony zdrowia i życia.
Zgłaszać mogą się zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne. To świetna okazja, by zaprezentować swoje warsztaty pracy i osiągnięcia, ale również – by poddać gospodarstwo profesjonalnemu audytowi BHP. Laureaci konkursu otrzymają cenne nagrody. W ubiegłym roku jedną z nich był ciągnik rolniczy o mocy 55 KM. Regulamin i wszelkie informacje są dostępne na stronie KRUS. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Termin zgłoszeń upływa 29 marca br.
Źródło: Kasa Rolnicza Ubezpieczeń Społecznych
Program azotanowy – pytania i odpowiedzi
Na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej można już znaleźć zestaw pytań i odpowiedzi związanych z tzw. programem azotanowym. Celem programu jest zminimalizowanie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych i działania prewencyjne.
Program azotanowy to dla rolników wiele nowych zobowiązań, dlatego „lista pytań i odpowiedzi” będzie aktualizowana na bieżąco.
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych
Protesty pracowników ośrodków doradztwa rolniczego
W miniony czwartek pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego z całej Polski protestowali przed budynkiem Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkał się z nimi podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, który podziękował za pokojowy przebieg protestu i zapewniał o zrozumieniu sytuacji doradców, ponieważ sam pracował kiedyś w ODR. – Doceniam waszą pracę, bez której trudno sobie wyobrazić rozwój naszego rolnictwa – podkreślił wiceminister. – Nie chcę niczego obiecywać na wyrost – kontynuował – jestem jednak przekonany, że wspólnie poszukamy możliwości poprawy sytuacji.
Postulaty manifestantów skupiają się wokół podwyższenia płac, szkoleń dla kadry doradczej, a także powołania (w trybie pilnym) zespołu ds. doradztwa rolniczego przy MRiRW. Wiceminister Zarudzki poprosił o wytypowanie przedstawicieli do prac w ramach zespołu. Zagwarantował także, że postulaty złożone przez protestujących zostaną dokładnie przeanalizowane.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Dodaj komentarz