Rolnicy wysypali ziemniaki na schodach do Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie – w ten sposób witali przybyłych na spotkanie posłów. Dowiedz się więcej!
O czym jeszcze dziś piszemy w Aktualnościach rolniczych?
Podczas XVIII Kongresu Gmin Wiejskich w Poznaniu prezydent Andrzej Duda wygłosił przemowę o zasługach polskiej wsi dla historii kraju. Kongres odbył się w rocznicę 25-lecia reaktywowania Związku Gmin Wiejskich RP oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Polskie środowisko gmin wiejskich, polskiej wsi, polskich rolników, polskich chłopów to jest ta część naszego społeczeństwa, której w stulecie odzyskania niepodległości trzeba pokłonić się w sposób szczególny – powiedział prezydent.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemowę o zasługach polskiej wsi dla historii kraju.
fot. Fotolia
Andrzej Duda wyraził przekonanie, że dzięki uporowi i niezłomności polskich chłopów nie udało się w pełni wprowadzić komunizmu w Polsce. Ponadto, prezydent poinformował, że trwają prace nad wprowadzeniem do konstytucji nowych zapisów o szczególnej ochronie rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego.
Źródło: PAP
Zmiany w ustawie o ochronie roślin
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad zastąpieniem obecnych przepisów ustawy o ochronie roślin.
Konieczność wdrożenia zmian jest wynikiem nowej reformy UE, dotyczącej systemu kontroli urzędowych w łańcuchu żywnościowym. Reforma objęła m.in. obszar nadzoru fitosanitarnego. Nowe przepisy będą określać kompetencje organów administracji w realizacji poszczególnych zadań.
W Ministerstwie Rolnictwa trwają prace nad zastąpieniem obecnych przepisów ustawy o ochronie roślin.
fot. Fotolia
Planowane zmiany obejmują m.in. kontrolę eksportu towarów pochodzenia roślinnego do państw trzecich, a także ustanawianie na potrzeby eksportu miejsc produkcji oraz obszarów wolnych od agrofagów. Regulują one również zasady funkcjonowania i organizacji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Przepisy unijnych rozporządzeń wejdą w życie z dniem 14 grudnia 2019 r.
Źródło: MRiRW
Brońmy polskich ziemniaków! Protest rolników
Około 100 rolników z Unii Warzywno-Ziemniaczanej wzięło udział w wyjazdowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa w Kościerzynie (woj. łódzkie).
Rolnicy, w ramach protestu, wysypali ziemniaki na schodach wejściowych do Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie, witając w ten sposób przybyłych na spotkanie posłów.
Jak informuje przewodniczący stowarzyszenia Michał Kołodziejczak – jest to wyraz buntu wobec zbyt niskich cen ziemniaków na skupie. – Za worek ziemniaków (15 kg) rolnik dostaje 4 zł, a jego wyprodukowanie kosztuje 8 zł – podkreślił Kołodziejczak.
Kraj zalewają importowane warzywa, przepakowywane do opakowań z polskimi etykietami.
fot. Fotolia
Zdaniem rolników produkcja ziemniaków przestała się opłacać. Szczególnie, gdy kraj zalewają importowane warzywa, przepakowywane do opakowań z polskimi etykietami. – Ten ziemniak nie umie powiedzieć, skąd on jest, nie potrafi powiedzieć, jak się nazywa, więc nie wiadomo, czy to jest riviera, vineta czy volumia – skarży się gospodarz ze Śląska Piotr Kiełbasa.
Inicjator posiedzenia komisji w Kościerzynie zapewnił, że trwają prace na spełnieniem żądań rolników. – Chodzi przede wszystkim o zwiększenie kar za nieuczciwe praktyki, podszywanie się pod polskie produkty – podkreślił poseł Piotr Polak.
Dodaj komentarz