Przesądy wigilijne. Dlaczego jaka Wigilia, taki cały rok?

Download PDF

Mówi się, że to, w jaki sposób spędzimy Wigilię, będzie miało wpływ na cały nadchodzący rok. Jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne?

Co roku, 24 grudnia, gdy tylko na niebie zaświeci pierwsza gwiazda, katolicy zasiadają do najważniejszej kolacji w roku. Z tym dniem związanych jest wiele przesądów. Choć niektóre mają swoje korzenie w wierzeniach ludowych i pogańskich, z biegiem czasu zdołały przeniknąć do chrześcijaństwa.

Choć przygotowania do wigilijnej kolacji bywają stresujące, nie warto marnować tego dnia na niepotrzebne kłótnie

Jaka Wigilia, taki cały rok

24 grudnia bywa stresującym dniem. Wyrobienie się na czas z przygotowaniem tak wielu potraw stanowi nie lada wyzwanie. Przesądy wigilijne zdają się dodawać trudności. Nie warto przecież się denerwować ani kłócić z domownikami. W Wigilię powinniśmy być mili i życzliwi dla innych, by smutek i niezgoda nie gościły w naszym domu przez cały następny rok. Tego dnia warto wcześnie wstać, by w przyszłym roku nie mieć problemów z wysypianiem się. Nie należy również niczego nikomu pożyczać, gdyż grozi to utratą majątku w przyszłości. Trzeba także uważać, by się nie przeziębić ani nie skaleczyć, ponieważ zwiastuje to kłopoty ze zdrowiem.

Ciasta bożonarodzeniowe

Przesądy wigilijne dotyczą także liczby i rodzaju potraw, pojawiających się na stole.

Skosztowanie każdej potrawy

Na stole wigilijnym tradycyjnie powinno pojawić się dwanaście potraw. Podczas kolacji koniecznie trzeba spróbować każdej z nich. Ma to sprawić, że w przyszłym roku niczego nam nie zabraknie. Na naszym talerzu powinno pojawić się szczególnie dużo maku, który symbolizuje dostatek.

Niektórzy z nas zachowują łuski spożytego karpia, które noszone w portfelu przez cały rok mają przyciągać pieniądze. Powszechny jest także zwyczaj umieszczania grosika w jednym uszku, pierogu lub ciastku – w zależności od regionu. Osobie, która natrafi na monetę, w nadchodzącym roku ma sprzyjać szczęście.

Puste miejsce przy stole

W wielu polskich domach dba się o to, by przy stole pozostawić jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa. W niektórych regionach ma nim być zbłąkany wędrowiec, w innych ktoś bliski, którego nie ma już na tym świecie. Zwyczaj przypomina nam o tym, że w ten wyjątkowy wieczór nikt nie powinien być sam. Pod każdy talerz warto także schować monetę, co ma zagwarantować pomyślność finansową w następnym roku.

Przesąd, zgodnie z którym o północy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, związany jest z faktem, że towarzyszyły one Jezusowi w stajence.

Zwierzęta mówiące ludzkim głosem

Jeden z najpopularniejszych przesądów wigilijnych mówi o tym, iż w tę magiczną noc zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. To przekonanie jest pamiątką tego, że zwierzęta gospodarskie towarzyszyły Jezusowi w stajence podczas narodzin. By uczcić zwierzęcą mądrość, po wieczerzy ludzie zanosili do obory specjalny opłatek i resztki ze świątecznego stołu. Nie warto jednak zakradać się do stajni. Według jednej z legend, podsłuchanie rozmowy wołów przyniosło pewnemu gospodarzowi rychłą śmierć.

Jeśli w Wigilię niebo jest czyste, w nadchodzącym roku kury będą dobrze się nieść. Zasłane chmurami ma za to sugerować obfitość mleka

Pozostałe przesądy wigilijne

W Wigilię obowiązuje również zakaz szycia i wszelkich przeróbek krawieckich, gdyż spędzanie czasu przy maszynie ma wiązać się z mnogością rzeczy do naprawy w przyszłym roku. Ważną informacją dla panien może być to, że najaktywniejsze pomaganie w kuchni ma zagwarantować pierwszeństwo w wyjściu za mąż.

Jeśli pierwszą osobą, która przekroczy próg domu lub zatelefonuje z życzeniami będzie mężczyzna, nadchodzący rok będzie pomyślny. Jeśli zaś gościem okaże się kobieta, ma przynieść to pecha. 24 grudnia powinniśmy również spojrzeć w niebo. Bezchmurny dzień nieść ma obietnicę dobrego niesienia się kur, natomiast zasłany chmurami sugerować zmianę produkcji na mleczną.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 1.8 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o