Niedziela Wielkanocna – tradycje największego święta chrześcijańskiego 

Niedziela Wielkanocna w religii chrześcijańskiej to jeden z ważniejszych, jak nie najważniejszy dzień w roku. Jest to dzień zmartwychwstania Jezusa, a także jego zwycięstwa nad grzechem oraz śmiercią. Na przestrzeni lat powstawało wiele tradycji tj. przywołówki, szukanie jaj wielkanocnych, przygotowywanie wielkanocnego stołu, rodzinne śniadanie wielkanocne, a także procesja rezurekcyjna. Niedziela Wielkanocna – które tradycje przetrwały do dzisiaj, a o których już nie pamiętamy?

Święta Wielkiej Nocy poprzedza czterdzieści dni Wielkiego Postu, które kończą się biesiadowaniem wspólnie z rodziną. Niedziela Wielkanocna inaczej zwana Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest najważniejszym świętem chrześcijan. Jest to święto ruchome, które obchodzi się w pierwsza niedzielę po wiosennej pełni księżyca – w tym roku wypada 17 kwietnia.

Niedziela Wielkanocna – na początku Rezurekcja

Wielkanoc rozpoczyna się Mszą świętą odprawianą o północy z soboty na niedzielę. Ostatni dzień Triduum Paschalnego (Wielki czwartek, Wielki piątek, Wielka sobota) wypełnia radość, której fundamentem jest cud zmartwychwstania. Dawniej, na Podlasiu po Rezurekcji odbywały się wyścigi furmanek – uważało się, że ten, kto pierwszy wróci do domu z kościoła najwcześniej ukończy żniwa, a także zbierze obfite plony.

Śniadanie wielkanocne

Niedziela Wielkanocna tradycje

Święconka to m.in. pisanki, chleb, wędliny i babki piaskowe

fot. pixabay

Po zakończeniu Rezurekcji wracamy się do domów, aby zjeść rodzinne śniadanie z produktów święconych dzień wcześniej. Jednak zanim usiądziemy do stołu, należy podzielić się święconką – jajem, chlebem oraz kiełbasą. Dawniej, po podzieleniu się święconką, każdy członek rodziny musiał zjeść całą laskę chrzanu, który miał chronić przed bólem brzucha, a także zęba. Laska chrzanu symbolizowała ostatnie umartwienie, które przeszedł Jezus przed śmiercią karmiony octem i żółcią.

Wielkanocne śniadanie to przede wszystkim pokarmy ze święconki, którą poświęciliśmy dzień wcześniej, czyli:

 • chleb,
 • jajka,
 • sól,
 • wędlina,
 • chrzan,
 • babka wielkanocna,
 • baranek.

Czytaj również: Ceny zbóż – notowania na krajowym rynku. Sprawdź!

Wielkanocny stół

Aby zasiąść jednak do wielkanocnego stołu, należy go przygotować. Według tradycji stół powinien być pokryty białym obrusem, a do jego dekoracji należy użyć bukszpan oraz bazie. Głównymi elementami dekoracji są pisanki, a także wielkanocny baranek, które dzień wcześniej znalazły się w święconce. Ponadto świąteczny stół powinny pokryć:

 • różnego rodzaju mięsa i wędliny,

  Niedziela Wielkanocna tradycje

  W Niedzielę Wielkanocną do dzieci przychodzi Zajączek, który chowa dla nich prezenty w domach i ogrodach

  fot. pixabay

 • biała kiełbasa,
 • żurek lub barszcz biały,
 • ćwikła z chrzanem,
 • babka piaskowa,
 • sernik,
 • mazurek z artystycznymi dekoracjami,
 • makowiec,
 • chleb,
 • pascha.

Niedziela Wielkanocna – przywołówki na Kujawach

Na Kujawach w Niedziele Wielkanocną obchodzono tzw. przywołówki. Tego dnia pod wieczór na centralnym placu wsi zbierali się chłopcy, którzy wspinali się na drzewa lub mury. Z tych miejsc przywoływali okoliczne dziewczęta śpiewając lub recytując dla nich wiersze.

Niedziela Wielkanocna – tradycje szukania prezentów od zajączka i zabawa na wybitki

Do świątecznych zabaw często wykorzystuje się wcześniej poświęcone pisanki. Jedną z popularniejszych zabaw podczas niedzielnego śniadania jest toczenie pisanek po stole, a także stukanie się nimi. Zabawę wygrywa ta osoba, której pisanka podczas uderzenia nie zostanie rozbita.

Tak jak w przypadku świąt Bożego Narodzenia przychodzi Święty Mikołaj, tak w Niedzielę Wielkanocną do dzieci przychodzi Zajączek. Na zachodzie Polski popularne jest szukanie prezentów (słodyczy lub drobnych prezentów) od zajączka, który przychodzi w niedzielę nad ranem. Prezenty chowane są w całym domu oraz ogrodzie, a po wielkanocnym śniadaniu dzieci rozpoczynają zabawę i ich szukają.

Przeczytaj również: Rejestracje ciągników w pierwszych 10 dniach kwietnia 2022

Źródło: dzieje, PAP, smilyplay

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *