Ptasia grypa w Polsce: jedno ognisko – wiele problemów

Download PDF

Najpierw były informacje o wirusie H5N8 ptasiej grypy wykrytym u dzikiego ptactwa w woj. zachodniopomorskim. Równocześnie z Niemiec przychodziły wiadomości o tym, że ptasia grypa została wykryta także na fermach ptaków hodowlanych. Lecz choć na naszym terenie powołano zespół kryzysowy i wzmocniono bioasekurację, to ptasia grypa nie ominęła także polskich ptaków hodowlanych. Dlaczego?

– Wirus H5N8 ptasiej grypy został wykryty na fermie gęsi wolnowybiegowych w Deszcznie – mówi lekarz weterynarii Józef Malski, zastępca Lubuskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. – Pomimo tego, że ptaki były zabezpieczone i zadbano o to, by do podawanej ptakom wody i paszy nie miało dostępu dzikie ptactwo, zakażenie wystąpiło.

Jedno ognisko spowodowało, że zamknięto przed naszym mięsem drobiowym wiele rynków.

Andrzej Danielak, prezes zarządu PZZHiPD

W jaki sposób? Lekarze weterynarii są niemal pewni, że wiedzą, jak to się stało – najprawdopodobniej na wybieg dla gęsi dostały się odchody przelatujących dzikich ptaków.

– Moim zdaniem właśnie tak doszło do zakażenia – dodaje lek. wet. Malski. – Część ptaków na fermie padło, reszta została wybita.

Wirus H5N8 ma bardzo wysoką zjadliwość. Pada nawet do 100% dzikich kaczek. W warunkach jesienno-zimowych szybko się rozprzestrzenia. Ale dlaczego do zakażenia doszło właśnie w gm. Deszczno?

Z forum

Powiązany temat:

Ptasia grypa
gwozd
W okolicy posypało się trochę mandatów za ptaki. Przy okazji sprawdzali szczepienia psów co jest bardzo dobre. Jak niektórzy mają po 5 psów a zaszczepiony tylko jeden na łańcuchu ...
zobacz więcej »
maroon
Mój lekarz weterynaryj wie ze będzie sobie kopal grób, jeśli przekroczy granice mojej posesji, dlatego ze ja znam swoje prawa, Prędzej ty wykopiesz grób na swój inwentarz na polec...
zobacz więcej »
drejsyk
U mnie kury zawsze chodziły i chodzą i będą chodzić ale sąsiedzi przychylni władzy płacili po 100  i 1000 złotych kary i płacz nic nie pomagał.. .
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o