Pułapki feromonowe: przyciągnij feromonem, zabij opryskiem!

Wiosenne przymrozki to niejedyny problem sadowników. Podczas gdy jedni z niepokojem obserwują prognozy pogody, inni już przygotowują się na walkę ze szkodnikami drzew owocowych. Jednym ze skutecznych sposobów zwalczania tych mało pożytecznych owadów są pułapki feromonowe.

Pułapki zawierające żeńskie feromony imitują obecność samic i przyciągają osobniki męskie, które przyklejają się na płachtę lepową. Nie jest to sposób tępienia szkodników, ale świetnie sprawdza się do prognozowania, kiedy w sadzie pojawi się ich inwazja. Pułapki zawierające feromony zawiesza się w sadach najczęściej po zakończeniu kwitnienia drzew owocowych. Do zadań sadowników należy regularne ich przeglądanie i sprawdzanie, ile osobników złapało się na lep.

Dzięki pułapkom sadownik wie, kiedy ma się spodziewać inwazji i może się do niej odpowiednio przygotować.

Zdzisław Partyka, specjalista ds. sadownictwa LODR

Pułapki feromonowe pozwalają na bardzo precyzyjne określenie terminu rojenia się szkodników oraz wielkości populacji – wyjaśnia Zdzisław Partyka, specjalista ds. sadownictwa Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Na tej podstawie można dokładnie zaplanować zabiegi owadobójcze w sadzie i przeprowadzić je wtedy, gdy będą najbardziej skuteczne. Dzięki pułapkom sadownik wie, kiedy ma się spodziewać inwazji i może się do niej odpowiednio przygotować. Obecnie bez tego rodzaju urządzeń biotechnicznych niemożliwe już jest prowadzenie integrowanej ochrony roślin.

Pułapki feromonowe mają kształt rurek, skrzynek, płacht lepowych czy pojemników z wodą. Wpadające do nich owady mogą być na miejscu zatruwane lub należy je systematycznie wybierać i niszczyć. Oczywiście, po ich uprzednim policzeniu. Trzeba jednak pamiętać, że pułapki nie są uniwersalne i nie działają na wszystkie szkodniki jednocześnie.

Każda pułapka zawiera określoną substancję, przyciągającą osobniki danego gatunku – podkreśla Zdzisław Partyka. – Rodzaje pułapek dobieramy więc do konkretnych drzew i ich najczęstszych szkodników.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *