Truskawki z gm. Puławy zostały przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Co to oznacza?
Na liście znaleźć się mogą jedynie te produkty, które mają udokumentowaną historię. Truskawki na obszarze gminy uprawiane były jeszcze przed I wojną światową.

Wpisanie produktu na Listę Produktów Tradycyjnych to nie tylko informacja dla konsumentów, ale również kontrahentów wytwórców.
– Etap zbierania dokumentacji wspominamy jak żmudną, mrówczą pracę. Zbieraliśmy dokumenty od mieszkańców gminy, materiały prasowe z lat 50. i 60., a także poprosiliśmy do pomocy etnografa. Choć starania trochę trwały uważam, że było warto – mówi Kamil Lewandowski, specjalista ds. promocji z Urzędu Gminy w Puławach.
Wniosek o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych, za pośrednictwem marszałka województwa, wójt gm. Puławy złożył w lutym 2015 r. Oficjalnie na listę truskawki zostały wpisane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 22 lutego br. Co, oprócz prestiżu dla lokalnych plantatorów, to oznacza?
Etap zbierania dokumentacji wspominamy jak żmudną, mrówczą pracę. Zbieraliśmy dokumenty od mieszkańców gminy, materiały prasowe z lat 50. i 60., a także poprosiliśmy do pomocy etnografa.
– Certfikat potwierdza przede wszystkim bogatą, ponad 100-letnią tradycję oraz wysoką jakość produktu. To też dobry sygnał dla obecnych oraz przyszłych kontrahentów. Mają teraz pewność, że nasze truskawki są najwyższej jakości. Wpisanie na listę oznacza też ułatwienia w staraniach o dofinansowanie, na które też nasi plantatorzy z niecierpliwością czekali – wyjaśnia Kamil Lewandowski.
Przy obecnym, coraz silniejszym trendzie wśród konsumentów na tradycyjną żywność z pewnego źródła coraz więcej regionalnych producentów stara się i starać się będzie o podobne certyfikaty jakościowe. Choć ich uzyskanie zabiera nieco czasu i pochłania sporo wysiłku, warto zastanowić się nad taką opcją wyróżnienia w skali mikro- i makroregionu.
Dodaj komentarz