Rolnictwo w Japonii i polska promocja

Rolnictwo w Japonii i polska promocja

Japonia to kraj znany z produktów wysokiej jakości, technologii i ogólnego bogactwa. A tymczasem to również państwo o wysokim poziomie rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że japoński rynek jest jednym z czternastu rynków zagranicznych na których koncentrować ma się promocja sektora rolno-spożywczego. Rolnictwo w Japonii jest nowoczesne, ale nie zaspokaja wszystkich potrzeb krajowych. 

Bogaty i nowoczesny rynek

Rynek japoński jest jednym z największych i najbogatszych na świecie. Wyspy Japonii zamieszkiwane są przez ponad 127 milionów osób. Pamiętajmy jednak, że rynki azjatyckie rządzą się innymi prawami aniżeli europejskie czy nawet Ameryki Północnej – jest to m.in. efekt znacznej odmienności kulturowej.

Znamy japońską jakość – to znane z jakości samochody, elektronika użytkowa, ale również coraz lepiej poczynające sobie na polskim rynku ciągniki marki Kubota. Co produkują japońscy rolnicy?

Rolnictwo w Japonii to nowoczesna produkcja roślinna

Japończycy uprawiają ryż, pszenicę, rzepak, buraki cukrowe, trzcinę cukrową oraz soję

Bardzo istotnym kierunkiem produkcji roślinnej jest uprawa ryżu. W celu jak najwydajniejszej produkcji pola ryżowe często są wyposażone w odpowiednią infrastrukturę i nawadniane. Niemniej Japończycy koncentrują się nie tylko na uprawie ryżu. Uprawiają także pszenicę, rzepak, buraki cukrowe czy trzcinę cukrową. Ważna dla Kraju Kwitnącej Wiśni rośliną jest soja. Rodzima produkcja nie jest w  stanie zaspokoić potrzeb kraju, dlatego też spore ilości soi są importowane na Wyspy Japońskie. Warto zaznaczyć wysoki poziom mechanizacji japońskich gospodarstw. Jeśli chodzi o produkcję zwierzęcą to największe znaczenie ma produkcja wieprzowiny, baraniny oraz wołowiny. Rolnictwo w Japonii to przede wszystkim duża ilość mocno wyspecjalizowanych w danym kierunku maszyn.

ARiMR szkoli rolników z wypełniania e-wniosków

Kolejni rolnicy napotykają problemy podczas wypełniania e-wniosku. Z pomocą przychodzą pracownicy ARiMR. Jaki jest program ich szkolenia?

11 kwietnia 2018

Porada prawna: Rolnik a podatek dochodowy

Kiedy rolnicy muszą zapłacić podatek dochodowy?

14 kwietnia 2018

Chowacze w natarciu! Prognozowany masowy nalot szkodników

Słońce i temperatura w ostatnich dniach cieszą niejednego, ale rolnicy nie mają powodów do radości. Wraz ze słońcem nadchodzą chowacze.

10 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij