Rolnictwo w Japonii i polska promocja

Download PDF

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że japoński rynek jest jednym z czternastu rynków zagranicznych na których koncentrować ma się promocja sektora rolno-spożywczego. Rolnictwo w Japonii jest nowoczesne, ale nie zaspokaja wszystkich potrzeb krajowych. 

Bogaty i nowoczesny rynek

Rynek japoński jest jednym z największych i najbogatszych na świecie. Wyspy Japonii zamieszkiwane są przez ponad 127 milionów osób. Pamiętajmy jednak, że rynki azjatyckie rządzą się innymi prawami aniżeli europejskie czy nawet Ameryki Północnej – jest to m.in. efekt znacznej odmienności kulturowej.

Znamy japońską jakość – to znane z jakości samochody, elektronika użytkowa, ale również coraz lepiej poczynające sobie na polskim rynku ciągniki marki Kubota. Co produkują japońscy rolnicy?

Rolnictwo w Japonii to nowoczesna produkcja roślinna

Japończycy uprawiają ryż, pszenicę, rzepak, buraki cukrowe, trzcinę cukrową oraz soję

Bardzo istotnym kierunkiem produkcji roślinnej jest uprawa ryżu. W celu jak najwydajniejszej produkcji pola ryżowe często są wyposażone w odpowiednią infrastrukturę i nawadniane. Niemniej Japończycy koncentrują się nie tylko na uprawie ryżu. Uprawiają także pszenicę, rzepak, buraki cukrowe czy trzcinę cukrową. Ważna dla Kraju Kwitnącej Wiśni rośliną jest soja. Rodzima produkcja nie jest w  stanie zaspokoić potrzeb kraju, dlatego też spore ilości soi są importowane na Wyspy Japońskie. Warto zaznaczyć wysoki poziom mechanizacji japońskich gospodarstw. Jeśli chodzi o produkcję zwierzęcą to największe znaczenie ma produkcja wieprzowiny, baraniny oraz wołowiny. Rolnictwo w Japonii to przede wszystkim duża ilość mocno wyspecjalizowanych w danym kierunku maszyn.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 2 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o