Rolnicy sieją rzepak – najczęściej mieszańcowy

Download PDF

Rzepak wymaga dużych nakładów podczas uprawy, a opłacalność produkcji w ostatnich latach nie jest tak duża, jak kiedyś. Dlatego eksperci szacują, że opolscy rolnicy zasieją nie więcej rzepaku niż przed rokiem.

Jarosław Mormuł

Jarosław Mormuł, prezes RSP Skrzypiec

fot. Mariusz Drożdż

W ostatnich latach tak się składa, że rzepak należy do najbardziej zawodnych roślin – mówi Jarosław Mormuł, prezes RSP Skrzypiec. – Ten rok był tego przykładem. No przynajmniej tutaj w okolicy rzepaki na 1,5 miesiąca przed zbiorem wyglądały przepięknie. Każdy liczył na rekordowe zbiory. Natomiast  skończyło się tak, że plony rzędu tam 3 tony czy 3 tony z kawałkiem, można uznać, że były w miarę poprawne. (…) Oczekiwania wiadomo, że były o wiele wyższe.  

Rzepak najszybciej zaczęły siać gospodarstwa duże lub wysoko położone

dr Marcin Markowicz

dr Marcin Markowicz z gospodarstwa Top Farms w Głubczycach

fot. Mariusz Drożdż

Zaczęliśmy już siewy, dokładnie 14 sierpnia. (…) W tym rejonie gdzie aktualnie się znajdujemy, są dosyć wysoko położone pola, nawet po 400 metrów nad poziomem morza. Sezon wegetacyjny kończy się tutaj troszeczkę szybciej niż na pozostałej części gospodarstwa. Dlatego tutaj siewy rzepaku czy siewy zbóż zaczynamy wcześniej, żeby rośliny zdążyły dobrze się rozwinąć przed zimą – mówi dr Marcin Markowicz z gospodarstwa Top Farms w Głubczycach.

W tym roku powierzchnia rzepaku w gospodarstwie to będzie 1623 hektary. Jest to dosyć znaczny areał, dlatego też te siewy stosunkowo wcześnie rozpoczynamy. Chcielibyśmy skończyć w jak najbardziej optymalnym terminie, czyli do końca sierpnia te ostatnie pola żebyśmy mieli zasiane.

Największym zainteresowaniem cieszą się odmiany mieszńcowe

w tym roku rolnicy wybierają rzepak mieszańcowy

Zainteresowanie materiałem siewnym jest w połowie sierpnia umiarkowane. Rolnicy najczęściej wybierają rzepak odmian mieszańcowych

fot. Mariusz Drożdż

Jeśli chodzi o zainteresowanie, jest ono na ten moment umiarkowane – ocenia Mieczysław Myśliwy z firmy Farmer w Głubczycach. – Myślę, że rolnicy jeszcze też będą czekać na ostatnie dni sierpnia. Jeszcze w ostatnich dniach sierpnia będą te siewy wykonywane. Na ten moment, największym zainteresowaniem cieszą się odmiany mieszańcowe (…).

Jak podaje pan Mieczysław Myśliwy – 80 procent sprzedawanych obecnie nasion to odmiany mieszańcowe, 20 procent to odmiany populacyjne.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Odmiany rzepaku
salata96
lg aninston sprawdzony w tym roku srednia wyszła 4420kg /ha wilgotność 7.5% zaolejenie 44 zważony ziemia głównie 4 klasa mozaika do 5 ,posieje go w tym roku i zastanawiam się żeby...
zobacz więcej »
JanKrzysztof
23 godziny temu, masa24 napisał: Czemu nie temptation który polecales? Temptation się sprawdził i będzie moją główną odmianą w przyszłym roku. Plon 4,2 ton...
zobacz więcej »
ervyn
KWS Umberto 6kl 3400kg 5kl 3700kg 4kl 3900-4400kg Wszystko ważone co do kilograma
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o