Opolskie: tegoroczny siew rzepaku już rozpoczęty

Download PDF

Druga połowa sierpnia do pierwszych dni września to dla Opolszczyzny agrotechniczny termin na siew rzepaku. Jedni już sieją, inni czekają.

– (…) W tej chwili uprawiamy i zaczęliśmy siew rzepaku, ale w uprawie bezorkowej – mówi Jarosław Mormuł, prezes RSP Skrzypiec. – Ten rodzaj uprawy nieco chroni wodę. U nas w gospodarstwie jest akurat tak, że można powiedzieć ten płodozmian nie ulega zmianie. (…) Jeden czy drugi rok jakoś niekorzystny, no nie powinien tu wywracać wszystkiego do góry nogami. Po prostu konsekwentnie staramy się robić to co do tej pory.

W Głubczycach przygotowania pod siew rzepaku ruszyły zaraz po żniwach

dr Marcin Markowicz

dr Marcin Markowicz z Top Farms Głubczyce

fot. Mariusz Drożdż

Pola pod rzepak zaczęliśmy przygotowywać już zaraz po żniwach. Zostały wykonane płytkie uprawy, zerwanie ścierniska, głęboszowanie ścieżek – mówi dr Marcin Markowicz z Top Farms Głubczyce. – Uprawy takie można powiedzieć kosmetyczne pól, czyli obkaszanie, obcinanie gałęzi w granicach z lasami oraz oczywiście podstawowe zabiegi takie jak wapnowanie, rozlewanie gnojowicy, nawożenie podstawowe PK. Następnie głęboka uprawa czyli orka lub gruberowanie, wykorzystując grubery do głębokiej uprawy.

Kiedy optymalny termin na siew rzepaku?

Mieczysław Myśliwy

Mieczysław Myśliwy z firmy Farmer w Głubczycach

fot. Mariusz Drożdż

Jak mówi Mieczysław Myśliwy z firmy Farmer – w rejonie Głubczyc jest to ostatnia dekada sierpnia.

Ostatnia dekada sierpnia to jest optymalny termin, żeby po prostu rzepak posiać. No na ten moment warunki są dość sprzyjające. Te ostatnie opady wprowadziły trochę wilgoci do gleby, więc zasiewy powinny być po prostu udane. Wschody powinny być dobre – mówi pan Mieczysław.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Odmiany rzepaku
losktos
kiedyś często siałem Xenona, odmiana o nie najwyższym potencjale ale wiernie plonująca. 4 t śmiało można uzyskać, dobra zimotrwałość, szybka regeneracja. Jak dla mnie na pierwszą...
zobacz więcej »
Egzo
Ja na pierwszy rzepak polecam jakąś starą i niezawodna hybrydę np Rohan. Na takiej glebię nawet przy średnio intensywnej agrotechnice pokaże potencjał 😉 i wybaczy niedociągnięcia...
zobacz więcej »
robercikj100
Dnia 19.01.2020 o 11:30, Anetka1 napisał: co bys nie posiał to i tak urosnie z gory gwarantowane Tak Anetko . Twoja uwaga jak zwykle słuszna . 
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o