Rynek trzody chlewnej 2022 w stagnacji. Co dalej? Sprawdź!

Rynek trzody chlewnej 2022 po okresie wzrostów cen znalazł się ponownie w stagnacji, która zamiast zakończyć się to wciąż trwa. Aktualne ceny trzody chlewnej powodują, że hodowcy zbliżają się do progu bankructwa. Czy wobec tego istnieje jeszcze jakiś pozytyw w tej sytuacji? Na jakie możliwe scenariusze muszą przygotować się hodowcy świń? Jakie są prognozy? Sprawdźmy!
Najnowszą analizę przedstawiającą rynek trzody chlewnej pod koniec maja 2022 r. opublikował Bartosz Czarniak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej ,,POLSUS”. Sytuacja na rynku wieprzowiny staje się coraz bardziej dramatyczna. Co dalej z rynkiem trzody chlewnej? Jakie są przewidywania i prognozy?
Spis treści
Rynek trzody chlewnej 2022 na progu bankructwa?
Jak informuje Bartosz Czarniak, rzecznik Związku ,,POLSUS” sytuacja producentów świń pogarsza się z tygodnia, na tydzień. Wiele gospodarstw szczególnie tych opierających się na paszy znajduje się na skraju bankructwa. Z kolei, inne gospodarstwa podejmują decyzję o ograniczeniu produkcji lub o całkowitej jej likwidacji.
W ciągu ostatniego półtora roku na palcach jednej ręki można policzyć okresy, kiedy to ten dział produkcji rolnej przynosił dochody – podkreślił Bartosz Czarniak.
Aktualne ceny trzody chlewnej na rynku krajowym
Gdzie w takim razie hodowcy świń mogą szukać pozytywów? Jedną z nich jest zapowiedź ukraińskiego ministra rolnictwa o uznaniu regionalizacji produkcji w Polsce w związku z ASF. Dzięki temu nastąpi wznowienie importu mięsa wieprzowego. Pomimo tego, że nasze zdolności eksportowe pozostają mocno ograniczone, ze względu na to, że produkujemy mniej, niż spożywamy.
Odnosząc się natomiast to cen to tutaj zbyt dużej zmiany nie ma, gdyż ceny żywca wieprzowego na dzień 19 maja 2022 r. nie wynoszą więcej, niż 8,30 zł/kg w klasie E.
Rynek trzody chlewnej 2022 – prognozy
Coraz częściej prognozuje się, że ceny trzody chlewnej wzrosną w czerwcu, a także w lipcu. Niemniej jednak, zdaniem rzecznika prasowego Związku ,,POLSUS” istnieje prawdopodobieństwo, że wzrost cen może nie nadążyć za wzrostem kosztów produkcji. To z kolei, może pogłębić kryzys w branży trzody chlewnej w Polsce.
Sytuacja związana z prognozowaną mniejszą produkcją zbóż i kukurydzy, spowoduje kolejne wzrosty kosztów pasz na jesień tego roku. Podobnie rosnąć będą koszty energii oraz paliwa. To spowoduje, że jesień dla producentów trzody chlewnej będzie bardzo ciężka – prognozuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Czytaj również: Po ile tona rzepaku – jaka cena w umowach terminowych? Sprawdź!
Źródło: PZHiPTCh ,,POLSUS”; WIR
