Sytuacja na rynku trzody chlewnej – ceny i prognozy na 2022 rok

W ubiegłym roku opłacalność produkcji wieprzowiny była na bardzo niskim poziomie. Ze względu na znaczny wzrost cen pasz, zysk z chowu trzody pod koniec 2021 r. był najniższy w historii. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej? Czy w 2022 roku poprawi się sytuacja na rynku trzody chlewnej? Sprawdźmy!
Według informacji przedstawionych w najnowszym Agro Nawigatorze PKO BP wynika, że spowolnienie rynku wieprzowiny doprowadziło do spadku produkcji trzody chlewnej w UE. Według Eurostatu ubój świń w trzecim kwartale 2021 r. spadł o 0,9 proc. w skali roku.
-Dodatnia dynamika produkcji utrzymała się przede wszystkim w Hiszpanii. Hiszpania korzystała na występowaniu ASF w wielu krajach UE, w tym w Niemczech – czytamy w Agro Navigatorze. Analitycy PKO BP przewidują w I kwartale 2022 roku pogłębienie spadków unijnej produkcji wieprzowiny, w tym polskiej.
-Niska opłacalność chowu świń, mniejszy import prosiąt i warchlaków w II i III kwartale 2021 (odpowiednio o 13% r/r i 16% r/r), spadek pogłowia loch o blisko 8% w skali roku w czerwcu’21 oraz wzrost liczby ognisk ASF do rekordowego poziomu w 2021 sugerują, że dane GUS wskażą na istotny spadek liczebności krajowego stada świń na koniec 2021 roku – podaje Agro Navigator.
Ceny trzody chlewnej. Spada unijny eksport trzody chlewnej
Eksport wieprzowiny w UE w III kwartale 2021 roku spadł o 17 proc. w skali roku. Głównym powodem tego spadku było to, że prawie połowa sprzedaży tuczników odbyła się w Chinach. Według ekspertów, nadwyżka produkcji trzody chlewnej na krajowym rynku była hamulcem wzrostu cen unijnej wieprzowiny w ostatnich miesiącach. Przewiduje się, że tendencja spadkowa w sprzedaży utrzyma się do pierwszej połowy 2022 roku. Ponadto spadki te mogą się jeszcze pogłębić, jeżeli Chiny wprowadzą cła na importowaną wieprzowinę, ze względu na wysoką podaż.
Problem z nadpodażą w Unii Europejskiej negatywnie wpłynął na krajowy eksport i import trzody chlewnej. W III kwartale ubiegłego roku, handel poza granice kraju był najwyższy od 11 lat. Import wieprzowiny natomiast wzrósł o 13 proc. w skali roku, a mięso importowano głównie z Niemiec, Danii, a także Hiszpanii. To właśnie Hiszpania odpowiadała za większość wysyłek unijnego mięsa do Chin.
Według Agro Nawigatora, oczekiwać można, że malejąca produkcja w Polsce prawdopodobnie poskutkuje pogłębieniem deficytu w handlu wieprzowiną również w kolejnych kwartałach.
Wciąż niskie ceny trzody chlewnej
GUS przedstawił, że średnia cena skupu świń w listopadzie 2021 r. była jedynie o 2,2 proc. wyższa w porównaniu do listopada 2020 r.
Ze względu na znaczny wzrost cen pasz, zysk z chowu trzody pod koniec 2021 był najniższy w historii. Relacja cen trzody do cen mieszanki pełnoporcjowej w październiku’21 wyniosła 3,2. Była niższa o 20% w skali roku – czytamy w informatorze.
Sytuacja na rynku trzody chlewnej – ceny i prognozy na 2022 r.
Jakie są natomiast prognozy na rok 2022 rok? Czy poprawi się sytuacja na rynku? Czy ceny trzody chlewnej pójdą w górę? Eksperci przewidują, że średnia cena skupu świń w br. wzrośnie od 8-15 proc. w skali roku. Krótko mówiąc, wzrost cen w pierwszej połowie 2022 roku będzie ograniczany przez słaby popyt poza Unię Europejską.
-Impulsem do wzrostu cen, w warunkach ograniczonego popytu, będzie zmniejszona podaż w UE pod wpływem utrzymującej się długotrwale niskiej opłacalności produkcji. – informują analitycy Agro Nawigatora.
Źródło: Agro Nawigator PKO BP